Kraje tropikalne Turystyka zagraniczna Wakacje za granicą

Egzotyczny wyjazd – niebezpieczne choroby.

Wiele osób wyjeżdżających w podróż nie zdaje sobie sprawy, że część z nich wiąże się z większym ryzykiem aniżeli inne. I wcale nie chodzi tu o niebezpieczeństwa na drodze, nieprzewidziane wypadki, czy problemy podczas odpraw, ale o choroby. W niektórych tropikalnych państwach można nabawić się specyficznych dolegliwości, czy właśnie zarazić chorobami. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka chorób wraz z ich charakterystyką, których można się nabawić podczas wyjazdów do egzotycznych krajów.

Cape Point, Cape of Good Hope Nature Reserve, Western Cape, South Africa

Pierwszą z chorób, o których należy napisać, jest malaria. Za jej przenoszenie odpowiedzialne są komary widliszki. Do zarażenia dochodzi przez ich ukłucie, które jest bezbolesne. Największa aktywność tychże owadów przypada na okres nocny, to jest od zapadnięcia zmroku aż po ranek. Największe zagrożenie występuje tam, gdzie komary szybko się mnożą, a ich liczba jest duża. Do tego zaś niezbędne jest zaistnienie jednej z kilku okoliczności. Pierwsza to duża wilgotność wraz z panującymi wysokimi temperaturami. Kolejna to wysokość mierzona nad poziomem morza – im niżej tym większe zagrożenie (panuje przekonanie, że przy wysokości większej niż 2,5km nie ma ryzyka zarażenia się malarią). Ostatnim czynnikiem jest pora roku, gdzie deszczowa jest tą najgroźniejszą pod względem występującej liczebności komarów. Największe ryzyko występuje pod jej koniec. Wybierając się zatem w obszary, gdzie można zarazić się tą chorobą, należy szczególnie zatroszczyć się o stosowne zabezpieczenie ciała, stosowanie moskitier i siatek oraz regularne spryskiwanie się środkami ochronnymi. Można również, w porozumieniu ze specjalistą, przyjmować tabletki, które są skuteczną walką z malarią już od chwili ukąszenia.

Drugą chorobą, która wymaga zaznajomienia się z nią przed wyjazdem, to gorączka denga. Jest to choroba o ostrym przebiegu i wirusowym podłożu. Podobnie jak malaria przenoszona jest przez niektóre odmiany komarów, a co istotne, ryzyko zarażenia występuje również w dzień. Jak dotąd nie wynaleziono jeszcze skutecznej ochrony przed zarażeniem gorączką denga, w tym szczepionki. Stąd też konieczność stosowania innych środków ochronnych, podobnych jak w przypadku malarii – czyli stosowanie środków odstraszających owady, wykorzystanie siatek i moskitier, zabezpieczanie ciała stosowną odzieżą (długie rękawy, apaszki, skarpety, zakryte buty). Szczególną ostrożność należy zachować podczas wschodu i zachodu słońca.

Egzotyczny wyjazd niebezpieczne choroby (3)

Ostatnią chorobą, o której należy wspomnieć, to ameboza (nosząca też nazwę pełzakowicy, bądź czerwonki). Choć ryzyko zarażenia się tą chorobą występuje na całym świecie, to jednak w krajach egzotycznych zagrożenie jest największe. Do zakażenia dochodzi poprzez wypicie wody, bądź spożycie pokarmów, które zwierają w sobie cysty pasożyta. Dlatego w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania zaleca się przegotowywanie wody, spożywanie jedzenia tylko w pewnych miejscach oraz bardzo dokładną higienę rąk.

Egzotyczny wyjazd niebezpieczne choroby (4)

Fot. Pinterest.