Wakacje w polsce Wakacje za granicą

Wakacyjne SOS dla bolącego brzucha

Szykując się do wyczekiwanego wyjazdu, mało kto bierze pod uwagę, iż w trakcie urlopu mogą się przytrafić nieprzyjemne dolegliwości związane z bólem brzucha. Skąd biorą się wakacyjne problemy z układem pokarmowym, jak im zapobiegać i po który sięgnąć lek, by jak najszybciej pozbyć się bólu brzucha? O czym warto pamiętać, by skutecznie uchronić się przed zatruciami pokarmowymi i nieprzyjemną kolką? Odpowiedzi na to pytanie są zaskakująco proste!

Uważajmy na to, co jemy!

Nie oszukujmy się, zdecydowana większość problemów związanych z brzuchem bierze się z nagłej zmiany diety. Wbrew pozorom, najmniejsza szansa na to, iż ulegnie się zatruciu pokarmowemu, występuje w hotelach, gdzie często podaje się kontynentalne posiłki w formie szwedzkiego stołu. Wówczas, sięgając po sprawdzony produkt lub danie można mieć pewność, iż podczas spaceru lub zwiedzania nie dopadnie nas nagły i ostry ból. Całkiem inaczej wygląda sytuacja, jeśli podczas urlopu samodzielnie szykuje się potrawy. Są one często tłuste, na szybko smażone, przez to może pojawić się kłopot z ich trawieniem. W przypadku zagranicznych wojaży należy się wystrzegać nowych smaków, jeśli wcześniej wystąpiły problemy z trawieniem. Niebezpieczne jest również spożywanie pokarmów z nieznanego źródła, a więc przydrożnych barów szybkiej obsługi lub od sprzedawców oferujących nieznane produkty. Zawsze trzeba się pytać hotelowej obsługi lub taksówkarzy, które miejsca rekomendują, aby móc zjeść smaczny, świeży i zdrowy posiłek.

Skąd bierze się nagły ból brzucha?

To właśnie ból, który pojawia się nagle w górnej części brzucha lub w okolicach prawego żebra jest spowodowany nieprawidłową, tłustą dietą. Tak zwana kolka brzucha, a dokładniej kolka wątrobowa, występuje, gdy dochodzi do skurczu mięśni gładkich pęcherzyka. Pęcherzyk, chcąc wypchnąć nadmiar żółci trawiącej tłuszcze, może napotkać na trudności wynikające z nadmiaru kamieni znajdujących się w organizmie. Pęcherzyk wywołuje silne i nagłe skurcze, które potrafią dopaść w nagłej, niespodziewanej sytuacji. Wówczas należy sięgnąć po dobry lek przeciwbólowy (na przykład Buscopan), który działa bezpośrednio na pracę mięśni gładkich, znacznie łagodząc powstały dyskomfort. Tylko wówczas można mieć pewność, iż specyfik szybko uśmierzy ból, a dalsza część wyjazdu będzie udana i niczym niezakłócona.

Jak zabezpieczyć się przed bólem?

Nie zawsze istnieje możliwość, aby udać się do lekarza w przypadku nagłego bólu brzucha. W takiej sytuacji pomaga doraźne zażycie środków przeciwbólowych, które pozwolą na prowadzenie dalszego, aktywnego wypoczynku. Bez względu na to, czy planuje się wyjazd zagraniczny czy krajowy, należy wziąć ze sobą leki przeciw kolce brzusznej. Jednak nie może być to dowolny środek farmaceutyczny, lecz taki, który działa bezpośrednio na pracę mięśni gładkich odpowiedzialnych za ten rodzaj bólu. W związku z tym odpadają leki z paracetamolem lub ibuprofenem. Zamiast nich warto sięgnąć po środek zawierający naturalne wyciągi butylobromku hioscyny, które wykazuje silne działanie rozkurczowe. Przykładem takiego leku jest wspomniany Buscopan. Nie tłumi on istniejącego bólu, lecz działa bezpośrednio na jego przyczynę, czyli kolkę brzucha. Oczywiście, jest to doraźna pomoc. Jeśli problem będzie się regularnie pojawiał, wówczas należy się udać do lekarza i rozpocząć specjalistyczne leczenie.

Popularne