Turystyka w polsce Wakacje w polsce

Najciekawsze imprezy rozrywkowe i kulturalne we Wrocławiu

142236001592706700Nie bez powodu Wrocław jest miastem, które zasłużyło sobie na jakże zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Odbywa się tutaj bowiem każdego roku zdumiewająco wiele imprez kulturalnych, które przyciągają do historycznej stolicy Dolnego Śląska tysiące turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy.

„Szanty we Wrocławiu” – coś dla miłośników żeglarskich rytmów

Swoje imprezy w tym pięknym mieście mają od lat miłośnicy dobrego folku oraz muzyki żeglarskiej. „Szanty we Wrocławiu” przyciągają w te strony każdego roku ponad 5000 osób, które świetnie się bawią przy rozrywkowych rytmach oraz biorą udział w licznie organizowanych konkursach dla całych rodzin.

Festiwal ten trwa całe trzy dni, a koncerty mają miejsce na terenie Wytwórni Filmów Fabularnych oraz okolicznych tawern. Jeżeli zechcemy wziąć w nich udział, wtedy będziemy mieli duże szanse, że usłyszymy muzykę takich zespołów jak  Stare Dzwony,  EKT – Gdynia, Mechaników Szanty oraz Ryczących Dwudziestek. Nie zabraknie oczywiście również zagranicznych wykonawców.

Klasyczne propozycje cyklicznych wydarzeń muzycznych

Fascynaci nieco poważniejszej muzyki, każdego roku oczekują na start imprezy pt. „Coroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej”. W jej trakcie można posłuchać interpretacji muzycznych dokonywanych przez utalentowanych polskich poetów, aktorów i scenarzystów. Artyści prezentują publiczności wysokiej jakości musicale, opery, a także przygotowują sztukę dramatyczną w starannej muzycznej oprawie. Wielbiciele muzyki jazzowej zjeżdżają się zaś do Wrocławia, aby wziąć udział w prestiżowym festiwalu o nazwie „Jazz nad Odrą”. Odbywa się on tutaj już od roku 1964, kiedy to impreza zawitała do studenckiego klubu Pałacyk.

Już pierwsze edycje stały się na tyle zauważalne na polskiej scenie muzycznej, że udział w imprezie stanowił dla młodych artystów łatwą przepustkę do zawrotnej kariery. Pierwotnie festiwal „Jazz nad Odrą” był przeznaczony wyłącznie dla polskich muzyków, lecz obecnie w imprezie biorą również udział największe gwiazdy jazzowe światowego formatu. Dawniej na scenie swoje występy prezentowały tak cenione dziś nazwiska jak Ewa Bem, Tomasz Szukalski, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Seifert, czy też Jarosław Śmietana. W ostatnich latach przyjęli zaproszenie organizatorów także najwięksi jazzmani z całego świata, z których wymienić należy takich muzyków jak chociażby Al di Meola, Dave Holland, Pat Metheny.

Słynna „Międzynarodowa Noc Muzeów”

Wrocław nie zapomina również o tych wszystkich, którym słowo impreza niekoniecznie kojarzy się wyłącznie z muzyką. „Międzynarodowa Noc Muzeów” jest propozycją dla koneserów dobrej sztuki, którzy tej wyjątkowej nocy mogą odwiedzić zupełnie bezpłatnie (lub po zapłaceniu symbolicznej złotówki) niemal wszystkie obiekty kulturalne: galerie sztuki, muzea, a także pozostałe obiekty kultury wysokiej.

W tym wyjątkowym czasie wiele muzeów organizuje specjalne warsztaty dla odwiedzających, w tym słynne już „Latające dywany” przeznaczone dla najmłodszych. Nieco starsi odwiedzający mają zaś możliwość wzięcia udziału w cieszących się sporym zainteresowaniem happeningach, wernisażach, grach miejskich, kulturalnych wędrówkach, a także premierowych pokazach cenionych polskich artystów. Stali uczestnicy tej niezwykłej imprezy zgodnie potwierdzają, iż jej oferta z każdym rokiem poszerza się, a przez to staje znacznie ciekawsza.

Autor artykułu
Artykuł powstał we współpracy z Q-Mapa.pl

Popularne