Nad morzem Turystyka w polsce Wakacje w polsce

Helskie atrakcje.

Miasto Hel jest położone na cyplu Mierzei Helskiej. Jest to bardzo znany ośrodek turystyczny i kąpielisko nadmorskie. Wcześniej był to doskonały punkt militarny. Zapraszamy do przygotowanej przez nas wycieczki po tym wspaniałym obszarze.

Hel nie od zawsze kojarzony był z miastem o dużych walorach turystycznych. Wcześniej, to jest w 1936 roku dostrzeżono w nim ogromny potencjał i utworzono tam Rejon Umocniony Hel. Także i po wojnie miasto i pobliskie okolice dostały miano szczególnie ważnych pod kątem strategicznym, co powodowało, że odwiedzać ten region Polski mogli tylko obywatele PRL za okazaniem przepustki. Jedną z najistotniejszych atrakcji tego regionu Polski oprócz morza i jego rozległych kąpielisk jest Muzeum Obrony Wybrzeża. Funkcjonuje ono dość krótko, gdyż od 2006 roku, jednakże dostarcza wiele ciekawych eksponatów, które ukazują, w jaki sposób przebiegała obrona samego wybrzeża, a także, jak wówczas żyli żołnierze i szereg innych ciekawostek z okresu II wojny światowej. Do dzisiaj na terenie Helu zachowały się fragmentu Rejonu Umocnionego Hel, natomiast na nadbrzeżu zobaczyć można najstarszy zachowany polski okręt „Batory”.

Helskie atrakcje Muzeum Obrony Wybrzeza (1) Helskie atrakcje Muzeum Obrony Wybrzeza (2) Helskie atrakcje Muzeum Obrony Wybrzeza (3) Helskie atrakcje Muzeum Obrony Wybrzeza (4)

Wokół Helu każdy turysta dostrzeże zespół malowniczych wydm białych i szarych należy nadmienić, że zostały one objęte ochroną przez Nadmorski Park Krajobrazowy. Na terenie Helu znajduje się również Fokarium, w którym to mieszczą się jedynie w Polsce foki szare. Na uwagę także zasługuje latarnia morska wybudowana przy ulicy Bałtyckiej. Można ją zwiedzać w miesiącach od maja do września. W Helu znajduje się także Muzeum Rybołówstwa. To placówka Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Przechadzając się uliczkach Helu warto jest odwiedzić ulicę Wiejską. To deptak, na którym znajdują się zabytkowe domki. Oczywiście w Helu, jako, że jest to miejscowość nadmorska, godnym zobaczenia jest także port nadmorski znajdujący się w Bulwarze Nadmorskim. Na terenie Helu kursuje także kolejka wąskotorowa.

Helskie atrakcje Fokarium (2) Helskie atrakcje Fokarium (1) Helskie atrakcje Latarnia morska Helskie atrakcje Muzeum Rybolowstwa (1) Helskie atrakcje Muzeum Rybolowstwa (2) Helskie atrakcje kolejka waskotorowa

W Helu znajduje się prezydencki ośrodek wypoczynkowy. To tutaj wakacje spędzali między innymi Lech Kaczyński, czy Aleksander Kwaśniewski. Warto również nadmienić, że letnią rezydencję prezydenta RP odwiedzały takie osobistości jak Angela Merkel, czy George W. Bush.

Helskie atrakcje prezydencki osrodek wypoczynkowy

Hel dostarcza także wielu atrakcji o charakterze kulturalnym. Mowa tutaj o imprezach okolicznościowych. Jedną z nich jest chociażby D-Day czyli impreza rekonstrukcji historycznych odbywająca się w miesiącach letnich. Jest ona organizowana od roku 2006, a jednym z jej najważniejszych elementów jest parada pojazdów przejeżdżająca ulicą Wiejską. Na niej to można zobaczyć samochody, różne pojazdy z okresu II wojny światowej, a także te nieco młodsze.

Helskie atrakcje D Day rekonstrukcje

Fot. GoHel.

Popularne