Turystyka w polsce Wakacje w polsce

Przewodnik po Warszawie – zwiedzanie Łazienek

Jednym z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Warszawie są Łazienki Królewskie. Malowniczy zespół pałacowo-parkowy nie poniósł poważnych szkód w czasie II wojny światowej i dziś jest jedną z najwspanialszych pamiątek dawnej Warszawy. Przykład wspaniałej architektury, idealne miejsce na romantyczne i rodzinne spacery – Łazienki Królewskie to miejsce, które z przyjemnością pokaże Państwu każdy przewodnik po Warszawie.

Historyczny czar Łazienek – Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem

W Łazienkach każdy turysta, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś, co go zachwyci. Pierwszy budynek Łaźni na wyspie powstał już w XVII wieku, z inicjatywy ówczesnego właściciela, Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Swój obecny urok i splendor kompleks zawdzięcza jednak innemu Stasiowi – królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Poza słynnym Pałacem na Wyspie, można tu zobaczyć inne przepiękne, neoklasycystyczne budowle – Wielką Oficynę (zaplecze gospodarczo-gościnne rezydencji wypoczynkowej króla), Pałacyk Myślewicki podarowany przez władcę ukochanemu bratankowi, księciu Józefowi Poniatowskiemu, Starą Oranżerię, w której przetrwał wspaniale urządzony, XVIII-wieczny teatr dworski oraz Biały Domek, urocza willa, w której lubiły pomieszkiwać panie spokrewnione (mniej lub bardziej) z naszym królem. Do szczególnie malowniczych obiektów należy również TeatrLetni stylizowany na antyczną ruinę.

Białe kolumny, klasycyzujące tympanony i gzymsy wspaniałych budowli – wszystko to wyłania się z orzeźwiającej zieleni parku. Król, korzystając z umiejętności swojego nadwornego architekta Domenico Merliniego nadał ulubionemu ustroniu wyjątkowy klimat i urok. Odbywające się w Łazienkach spotkania towarzyskie wprawiały w zachwyt nawet cudzoziemców obeznanych z podobnymi wydarzeniami w Wersalu! Na pewien czas znalazł zresztą schronienie w Łazienkach przebywający na wygnaniu po rewolucji francuskiej, Ludwik XVIII. Warto zakosztować nieco królewskiej gościnności i spędzić wspaniały dzień w Łazienkach!

Co można robić w Łazienkach Królewskich?

Wyprawa do Łazienek to oczywiście okazja do podziwiania wspaniałych krajobrazów i architektury oraz zwiedzenia dostępnych wystaw (zwłaszcza kolekcji dzieł sztuki eksponowanej w Pałacu na Wodzie). Jest to również szansa na cudowny relaks na świeżym powietrzu w naprawdę wyjątkowym otoczeniu!

Ogromną frajdą dla całej rodziny będzie kontakt z przyrodą parku. Zasadzono tu wiele pięknych, unikatowych roślin (Łazienki o każdej porze roku wyglądają pięknie!). Na terenie kompleksu żyje też mnóstwo zwierząt – przeróżne gatunki ptaków wodnych, w tym łabędzie i prześliczne kaczki mandarynki, sarna i spacerujące po alejkach pawie. Podczas spaceru mogą się Państwo również spodziewać zaczepki ze strony wiewiórek (bardzo oswojonych ze zwiedzającymi!).

Łazienki pełne są romantycznych zakątków idealnych na randkę, czy nawet tworzących wspaniałą scenerię dla oświadczyn. Ukochaną osobę można również zaprosić na jeden z plenerowych koncertów odbywających się w sezonie letnim co niedziela pod pomnikiem Chopina.

Przewodnik po Warszawie – czy oprowadzi nas po Łazienkach?

Marzy się Państwu zwiedzanie Łazienek z przewodnikiem? Dobry przewodnik po Warszawie zabierze Was na niezapomniany spacer po Łazienkach. W serwisie: http://warszawazwiedzanie.pl/ znajdą Państwo propozycję takiej wycieczki i wielu innych magicznych wypraw w celu zwiedzania Warszawy!

 

Popularne