Turystyka w polsce Wakacje w polsce

Atrakcje turystyczne w Bydgoszczy

Bydgoszcz nie jest miastem należącym do miana popularnych ośrodków turystycznych, jednak posiada on bogatą ofertę dla wszystkich przyjezdnych. Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych i zabytków, które zrobią wrażenie na wszystkich odwiedzających. Co zatem warto zobaczyć w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego?

Już sama lokalizacja miasta sprawia, że jest ono wyjątkowe. Bydgoszcz znajduje się bowiem na styku Wielkopolski, Kujaw i Pomorza. Tuż za granicami miasta znajdują się Bory Tucholskie oraz Puszcza Bydgoska. Ta miejscowość licząca sobie ponad 350 tys. mieszkańców położona jest w malowniczej dolinie Brdy i Wisły.

Bydgoszcz posiada bardzo wiele atrakcji turystycznych, a fakt nie zniszczenia miasta podczas II WŚ sprawia, że średniowieczna starówka istnieje praktycznie w całości w stanie pierwotnym. Gdzie warto się udać i co zobaczyć będąc w tym pięknym mieście na północy Polski?

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

Zwiedzenie wszystkich ciekawych i wartych uwagi miejsc stolicy województwa kujawsko-pomorskiego zajęłoby z pewnością dużo czasu. Warto zatem dokonać selekcji i wybrać najciekawsze z nich.

Oglądanie miasta warto zacząć od Wyspy Młyńskiej, która jest przestrzennym sercem Bydgoszczy. Jest to park otoczony wodą, w którym znajdują się stare zabytkowe domy nadające charakter temu miejscu. Z tego miejsca widoczna jest m.in. starówka, Fary-Katedra oraz Opera Nova. Krajobraz jaki rozlega się z wyspy zapiera dech w piersiach, szczególnie nocą, gdy wszystkie budynki są podświetlone.

Najbardziej charakterystycznym „obrazkiem” z Bydgoszczy są Spichrze nad Brdą. Jest to swego rodzaju herb miasta. Zaraz przy nich znajduje się kolejny symbol, czyli Barka Lemara cumująca przy nadbrzeżu Brdy.

Bydgoszcz może pochwalić się znakomitą architekturą, a kamienice, obiekty sakralne, a także budowle współczesne komponują się w jedną spójną całość. Wartymi odwiedzenia są budynki i obiekty, takie jak:

  •  Katedra Bydgoska
  •  Plac Wolności
  •  Ulica Cieszkowskiego i Ulica Długa
  •  Sielanka
  •  fontanna w Dzielnicy Muzycznej
  •  Copernicanum
  •  Łucznika i Łuczniczka Nova
  •  budynek Poczty Głównej

Hotel z tradycją

142185129295264100Nieczęsto zdarza się, aby hotele były atrakcjami turystycznymi. W Bydgoszczy znajduje się Hotel Pod Orłem mający wartość architektoniczną i historyczną. Został on zaprojektowany przez miejscowego architekta Józefa Święcickiego, a w obecnym kształcie i formie istnieje od 1898 roku. Podjęcia wybudowania obiektu, w stylu określanym bydgoską secesją, podjął się Emil Bernhard. Warto przypomnieć pierwszą nazwę hotelu „Zum Adler”, którego wnętrza restauracyjne były wykonane na styl niemiecki. Wynika to z faktu, iż początek działalności hotelu przypada  na okres, w którym państwo Polskie znajdowało się pod zaborami.

Nad tą ikoną bydgoskiej architektury przełomu XIX i XX wieku skrzydła rozpościera orzeł polski, który w 1919 roku zastąpił niemieckiego. Ten czterogwiazdkowy hotel miał zaszczyt gościć w swych progach postaci, takie jak marszałek Józef Piłsudski, prezydent Wojciechowski, generał Haller, Artur Rubinsztejn, Jeremi Przybora czy Krzysztof Penderecki.

Hotel Pod Orłem zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta, więc każdy turysta z pewnością nie przeoczy tego jednego z najważniejszych zabytków Bydgoszczy.

Popularne