Turystyka w polsce Wakacje w polsce

Wakacje w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Kazimierz Dolny to miasto z bardzo bogatymi tradycjami i historią, co powoduje, że w obrębie miasta znajduje się wiele ciekawych atrakcji o charakterze historycznym. Warto więc zastanowić się nad umieszczeniem Kazimierza w swojej wakacyjnej trasie podróży. My w poniższym artykule przedstawimy ci szereg argumentów za tym przemawiających.

Wakacje w Kazimierzu Dolnym nad Wisla (4)

Kazimierz kojarzy się z kilkoma charakterystycznymi dla tego miejsca zabytkami. Do tego grona z pewnością należą ruiny zamku. Jest to zespół fortyfikacji obronnych z XIII i XIV wieku. Obronny stołp został wybudowany na terenie trudno dostępnym, co bardzo wpłynęło na jego możliwości obronne. Wieża obronna pochodzi z drugiej połowy XIII wieku i jest jednym z elementów krajobrazu, który już na stałe wkomponował się z widok Kazimierza. Jedyne wejście do baszty znajduje się na wysokości 6m nad poziomem gruntu. Natomiast w najniższej kondygnacji mieści się loch. Obecnie ruiny zamku są udostępnione zwiedzającym.

Wakacje w Kazimierzu Dolnym nad Wisla (1) Wakacje w Kazimierzu Dolnym nad Wisla (3) Wakacje w Kazimierzu Dolnym nad Wisla (9)

Oprócz tego budowlą, która kojarzy się z Kazimierzem jest spichlerz, który często spotkać możemy na widokówkach, a także filmach, czy zdjęciach pochodzących z Kazimierza. Nie należy również zapominać o przepięknym rynku z kościołem farnym. W kościele znajdują się organy, które są uznawane za jedne z najstarszych w Polsce. Wykonane zostały w modrzewiowej oprawie i pochodzą z 1620 roku. Oprócz tego na uwagę zasługuje również ambona z 1615 roku, która została wykończona w stylu rokokowym.

Wakacje w Kazimierzu Dolnym nad Wisla (1) Wakacje w Kazimierzu Dolnym nad Wisla (5)

Na terenie Kazimierza znajdują się także liczne wille, kamienice i kościoły pochodzące co najmniej sprzed kilku wieków. Należy także wspomnieć o słynnej już studni znajdującej się w centrum rynku, spod której często rozpoczynane są wycieczki po tym urokliwym miejscu. Sam Kazimierz Dolny jest doskonale przygotowany na przyjęcie turystów w dowolnej ilości. W mieście znajdują się liczne restauracje, knajpki, w których można za przyzwoite pieniądze odpowiednio zjeść. Oprócz tego zarówno w Kazimierzu, jak i też jego bliskich okolicach znajdują się hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, itd.

Wakacje w Kazimierzu Dolnym nad Wisla (7) Wakacje w Kazimierzu Dolnym nad Wisla (10) Wakacje w Kazimierzu Dolnym nad Wisla (8)

Kazimierz Dolny idzie z duchem czasu i w swej ofercie nie stawia już tylko i wyłącznie na zwiedzanie ruin zamku, starych kamienic, reliktów przeszłości, ale także oferuje nowoczesne rozrywki. Rejsy promem, przejazdy jeepami, quadami, a także często w okresie zimowym kuligi. Należy również dodać, iż w mieście funkcjonują liczne trasy rowerowe i spacerowe. Wyjeżdżając do tego miejsca często turyści pozostając tam organizują mniejsze wycieczki do pobliskich miejscowości, w których znajdują się na ogół pojedyncze zabytki również przyciągające uwagę.

Wakacje w Kazimierzu Dolnym nad Wisla (6)

Kazimierz to doskonałe rozwiązanie nie tylko na weekendowy wypad, ale i również na nieco dłuższy wypoczynek. Atrakcji jest tutaj pod dostatkiem. Często również organizowane są imprezy okolicznościowe, występy artystyczne.

Fot. Pinterest.

Popularne