Turystyka zagraniczna Wakacje w polsce

Śląskie perełki – Pszczyna.

Miasto Pszczyna leży w województwie śląskim w Kotlinie Oświęcimskiej nad rzeką Pszczynką. To urokliwy zakątek, który zaskarbił sobie już sympatię turystów z całego świata. Może będzie to doskonała propozycja na twoją wakacyjną przygodę?

W Pszczynie praktycznie na każdym kroku możemy natknąć się na relikty zamierzchłej przeszłości. Przybierają one różną formę począwszy od architektury poprzez krajobraz aż na różnych formach geologicznych skończywszy. Przez wielu nazywana perłą Górnego Śląska, a także zielonymi płucami Śląska. To ten drugi przydomek wziął się przede wszystkim z licznych lasów okalających miejscowość, które dodają malowniczego uroku temu obszarowi.

Jednym z głównych zabytków Pszczyny jest pałac, który leży przy ulicy Brama Wybrańców 1. Okazały pałac, który wcześniej pełnił rolę zamku książęcego jest typowym punktem reprezentacyjnym miasta. Pałac oprócz pięknego wyglądu jest otoczony równie urokliwym zabytkowym parkiem. Niewątpliwie kompleks parkowo-pałacowy jest jednym z najwspanialszych w Polsce. W pałacu z pewnością każdy turysta dostrzeże wiele mieszających się ze sobą stylów. Możemy na własne oczy dostrzec, w jaki sposób żyli jego wcześniejsi właściciele, książęta pszczyńscy. Wyposażenie zebrane w muzeum pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Ogromną popularnością cieszą się doskonale zachowane kryształowe lustra, które o dziwo nie zostały zniszczone w trakcie wojen światowych. Wokół pałacu, jak już zostało wspomniane, znajduje się park, w którym rozmieszczone zostały strategiczne pałacowe zabudowania wraz z malowniczym stawem, gdzie żyje mnóstwo kaczek. Zamek dostępny jest dla zwiedzających o różnych porach uzależnionych od pór roku i dni miesiąca. Bilety umożliwiające zwiedzanie kompleksu kosztują od 8,50zł do 32zł. Najdroższy bilet to wejściówka rodzinna.

Slaskie perelki Pszczyna (4) Slaskie perelki Pszczyna (3) Slaskie perelki Pszczyna (1) Slaskie perelki Pszczyna (9) Slaskie perelki Pszczyna (7)

W mieście doskonale zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, czego doskonałym przykładem jest rynek. Główny deptak, to jest ulica Piastkowska, często jest zatłoczony. Warto również pamiętać o tym, że w okresie zimowym w Pszczynie na rynku znajduje się lodowisko oraz organizowany jest jarmark świąteczny.

Slaskie perelki Pszczyna (11) Slaskie perelki Pszczyna (14)

Pszczyna dostarcza także wielu innych atrakcji. Wśród nich należy wymienić chociażby kościół ewangelicki znajdujący się w rynku, a także skansen, który znajduje się przy ulicy Parkowej. Zostały tutaj zgromadzone zarówno zabytki architektury drewnianej, jak i też kultury ludowej. Nie możemy również zapomnieć o słynnej zagrodzie żubrów, które nierozerwalnie kojarzą się z tą miejscowością. Są tam także muflony, daniele, jelenie, sarny, a także ptaki.

Slaskie perelki Pszczyna (6) Slaskie perelki Pszczyna (10) Slaskie perelki Pszczyna (5) Slaskie perelki Pszczyna (8) Slaskie perelki Pszczyna (12)

Fot. Pinterest.

Popularne