Zanim w Modlinie powstał nowoczesny port lotniczy, przez wiele, długich lat teren ten był wykorzystywany jako lotnisko wojskowe. Jego powstanie datuje się na okres drugiej wojny światowej, kiedy to hitlerowski okupant wyznacza w tym miejscu skład amunicji i paliwa, a także prowizoryczny postój dla samolotów.
Jest duże prawdopodobieństwo, ze w tym czasie dochodziło tam to lądowania samolotów obcych wojsk, ponieważ w ocalałych dokumentach pozostałych po II wojnie światowej, jest wyraźnie mowa o lotnisku Modlin. Po kapitulacji Niemiec, na tych terenach stacjonują przez jakiś czas wojska sowieckie, które praktycznie do końca lat czterdziestych XX wieku wykorzystują to miejsce do swoich celów strategicznych. Dopiero kiedy opuszczają Modlin, w dowództwie zapadają decyzje o rozbudowie lotniska. Powstają hangary, skład paliwa, miejsca postojowe dla samolotów bojowych i inne niezbędne budowle potrzebne dla wojska. W Modlinie kształcą się piloci i kadra wojsk lotniczych. Ciekawostką jest, że właśnie na tym lotnisku byli szkoleni piloci oblatywacze pierwszych naddźwiękowych samolotów MIG. Lotnisko Modlin praktycznie do 2000 roku było w rękach wojska, które ostatecznie podejmuje decyzję o jego likwidacji i przekazaniu do Agencji Mienia Wojskowego.
Kiedy okazuje się, że największy cywilny port lotniczy Okęcie, zaczyna odczuwać przeciążenie w transporcie lotniczym, przypomniano sobie o wojskowym obiekcie w Modlinie. W 2005 Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” odkupuje większą część udziałów od Agencji Mienia Wojskowego i wraz z miastem Nowy Dwór Mazowiecki tworzą spółkę, która sfinansuje kompleksową rozbudowę i przekształcenie lotniska wojskowego w nowoczesny, cywilny port lotniczy. Od tego momentu trwają intensywne prace budowlane, aby w 2012 roku wylądował na lotnisku Modlin pierwszy samolot rejsowy.
Dzisiejszy port lotniczy w Modlinie to jedne z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie. Mimo perturbacji z pasem lotniczym, którego wadliwe wykonanie zmusiło do czasowego zamknięcia portu, nie straciło zainteresowania przewoźników lotniczych. Powstają nowe połączenia, nie tylko krajowe, ale także międzynarodowe. Nowoczesna infrastruktura przyciąga inwestorów i są szanse na otworzenie kolejnych kierunków. Intensywnie rozwija się także strefa komercyjna, coraz więcej jest sklepów i punktów usługowych, wypożyczalni samochodów i innych niezbędnych placówek. Na uwagę zasługuje bezpłatne, ogólnodostępne WiFi dla pasażerów lotniska. Nie należy zapominać o miejscach postojowych dla zmotoryzowanych. Parking Modlin to zarówno bezpłatny postój chwilowy, jak i krótkoterminowy, ale także parkowanie długoterminowe. A wszystko to w bardzo atrakcyjnych cenach. Parking jest także przyjazny dla osób niepełnosprawnych, dla których przygotowano kilkadziesiąt miejsc postojowych. Co ważne, osoby niezmotoryzowane na lotnisko mogą dotrzeć bez najmniejszych problemów. Kolej, autobus czy taksówka, zapewniają szybki dojazd bezpośrednio do portu lotniczego.
Lotnisko Modlin wciąż się rozwija i pobija swoje własne rekordy. W pierwotnym założeniu planowano, że docelowo, rocznie będzie obsługiwało około 3 milionów pasażerów, którzy w tym nowoczesnym, a zarazem funkcjonalnym wnętrzu będą mogli w spokoju oczekiwać na swój rejs.