Turystyka w polsce Wakacje w polsce

Kopalnia Soli Wieliczka – zwiedzamy?

O Kopalni Soli „Wieliczka” napisano już kilka potężnych tomisk. Można je wszystkie przeczytać, jednak o wiele lepiej jest zobaczyć to mistyczne miejsce na własne oczy.

Czym jest „Wieliczka”?

wieliczka-salt-mine-1„Wieliczka” została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnia charakteryzuje się wyjątkowym mikroklimatem, już po przekroczeniu kilku stopni (a czeka ich na zwiedzających aż 380) można poczuć przyjemną i niespotykaną nigdzie indziej aurę. „Wieliczka” jest miejscem, którego zwiedzanie będzie przyjemnością dla wszystkich – niezależnie, czy ktoś jest wytrawnym turystą, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z odkrywaniem nowych miejsc. Kopalnia jest tak specyficzna, że można by ją odwiedzać nawet i tysiąc razy, a i tak ma się ochotę tam jak najszybciej wrócić. Co więc w niej tak bardzo przyciąga?

Takich wrażeń nie ma nigdzie!

Zwiedzanie „Wieliczki” zaczynamy od pokonania pokaźniej ilości schodów, a z każdym kolejnym stopniem będziemy odczuwali coraz większy chłód i „solną” aurę. Większość z tego, co będzie nas otaczać, wykonane jest z soli – ściany, ławki, dekoracje. W „Wieliczce” możemy zobaczyć zupełnie inny świat. Wystarczy trochę wyobraźni, a niejeden będzie w stanie dojrzeć prawdziwe krasnoludy krzątające się między rozległymi komnatami. Ogromne sklepienia, cichy szum wody, spektakularne rzeźby wydrążone z soli. A nawet kościół. Pod powierzchnią ziemi dane nam będzie zobaczyć jeden z najpiękniejszych, bo najbardziej wyjątkowych, kościołów na całym świecie. Aby zrównoważyć emocje górnicy-przewodnicy w zupełnej ciemności przestraszą opowieścią o kopalnianym potworze. Na zwiedzających czekają także jeziora solankowe, przy których można posłuchać najlepszych dzieł polskich kompozytorów (akustyka tego miejsca jest niepowtarzalna i na pewno zapamiętacie Państwo taki koncert do końca życia!) rozkoszując się jednocześnie pokazami świetlnymi. To jeszcze nie wszystko. Tak naprawdę na głębokości 135m usytuowano całe małe miasteczko. Są komnaty restauracyjne, sklepowe, rekreacyjne.

Warto? Warto!

Kopalnia Soli „Wieliczka” znajduje się tylko 14km od Krakowa. A nie zobaczyć jej nigdy w życiu to mały grzech. Piękne widoki, przemyślane rozwiązania infrastrukturalne, nowoczesny sposób oprowadzania oraz wyjątkowy klimat sprawiają, że przez jeden dzień człowiek przenosi się do zupełnie innego wymiaru – spokojnego, a jednocześnie ciekawego, cichego, a jednak przepełnionego muzyką. Nie ma drugiego takiego miejsca nigdzie, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Artykuł opracowany przy współpracy z redaktorami portalu http://krakowzwiedzanie.pl/kopalnia-soli-wieliczka/

Popularne