Nad jeziorem Nad morzem Turystyka w polsce Turystyka zagraniczna W górach Wakacje w polsce

Wakacyjne podróżowanie – jaki środek lokomocji jest najlepszy?

podróż samolotem

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi wakacyjne podróże. Większość z nas czeka na ten czas z utęsknieniem zbierając fundusze na wycieczki, planując wojaże i myśląc o tym jak będzie pięknie opalać się nad morzem, spacerować po górach czy pływać żaglówką na Mazurach. Warto jednak przypomnieć sobie również fakt, że do celu podróży trzeba jakoś dotrzeć. I w tym miejscu pojawia się dylemat – jaki pojazd jest najlepszy?

Własny samochód

Jak można przypuszczać, najwygodniejszym sposobem na podróżowanie jest własny samochód. Ma on bardzo wiele zalet. Przede wszystkim można nim podróżować nie tylko po utartych szlakach komunikacyjnych, ale również w mniej znane miejsca. Po wtóre samochód pozwala dotrzeć niemal wszędzie bez większych ograniczeń. Po trzecie własny samochód to pojazd, który jest dobrze znany kierowcy, więc w razie usterki wie on, jak można go naprawić. Nie można też zapomnieć o możliwości naładowania samochodu do pełna wszystkimi niezbędnymi rzeczami, dzięki czemu nie ma specjalnych ograniczeń związanych z przewożeniem bagażu. Na koniec warto podkreślić także, że podróżując w większej grupie także koszt podróży, w porównaniu z innymi środkami transportu, jest jednym z najniższych.

Pociąg

logo_exelKolejnym środkiem transportu, który jest bardzo popularny, szczególnie latem, jest pociąg. Kolej w ostatnim czasie bardzo się zmieniła i w dużej mierze na swoją korzyść. Pojawiło się sławne Pendolino, ale również wiele linii ogólnokrajowych i regionalnych posiada nowe lub odremontowane składy, dzięki czemu podróż staje się coraz bardziej przyjemna. Jeśli mamy ochotę na podróżowanie po Polsce pociągiem to z pewnością warto. Przede wszystkim pociąg jest bardzo wygodnym środkiem transportu. Można ze sobą zabrać całkiem spory bagaż, aczkolwiek należy się liczyć, że pojawiają się także pewne ograniczenia. W przypadku podróży koleją częstym problemem jest brak możliwości dojazdu do niektórych miejscowości. Wybierając do podróżowania pociąg należy przygotować się na konieczność zmiany środka transportu np. na autobus czy wynajęty samochód. Biorąc pod uwagę podróż koleją należy również powiedzieć kilka słów o jej kosztach. Najdroższe bilety, jak można się spodziewać, są na przejazdy Intercity oraz Pendolino. W przypadku linii regionalnych koszty biletów nie są już tak znaczne. Przed wyjazdem warto też zapoznać się dokładnie z obowiązującymi zniżkami, ponieważ spora grupa osób jest do nich upoważniona. Na niższe opłaty mogą liczyć rodziny z Kartą Dużej Rodziny, przedszkolaki, uczniowie, studenci, osoby niepełnosprawne czy starsze. Ponadto w okresie wakacji pojawiają się również zniżki typowo wakacyjne, o których warto wiedzieć.

Samolot

Polacy coraz chętniej korzystają również z podróży samolotem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu głównym lotniskiem było warszawskie Okęcie i z całej Polski zjeżdżali się tutaj podróżni planujący wyjazdy do innych krajów. Dziś większość dużych miast posiada swoje lotniska, dzięki czemu samolotem można podróżować nie tylko za granicę, ale również między polskimi metropoliami. Podróż samolotem jest szybka i wygodna, ale ma swoje minusy. Przede wszystkim do samolotu można zabrać bardzo niewielką ilość bagażu, a po wtóre podróż samolotem jest nadal dość droga, w porównaniu z innymi środkami lokomocji.

Wypożyczony samochód

Ciekawą propozycją wśród wakacyjnych środków transportu jest wypożyczenie samochodu. Wynajęte auto świetnie sprawdzi się jako główny środek transportu, ale również jako pojazd, który uzupełni możliwości komunikacyjne w przypadku podróży pociągiem lub samolotem. Wynajem samochodów Gdańsk na www.exel.gda.pl, to opcja wygodna, ale też dość kosztowna. Jeśli podróż odbywa się samotnie, wówczas koszt wypożyczenia i korzystania z auta jest spory. Jeśli w wakacyjną podróż wybiera się cała rodzina, wówczas koszt dzieli się na wszystkich jej członków i może okazać się, że podróżowanie wynajętym autem jest nie tylko wygodniejsze ale przede wszystkim tańsze aniżeli podróż np. pociągiem.

Wybierając się w wakacyjną podróż należy ją bardzo dokładnie zaplanować. Warto pamiętać, że ważne jest nie tylko miejsce noclegu czy wyżywienie, ale również sposób dotarcia na miejsce i środek transportu pozwalający na aktywne spędzanie urlopu. Do podróżowania świetnie nadaje się zarówno własne jak i wypożyczone auto, samolot czy pociąg, ale przed podróżą trzeba wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Exel – Wypożyczalnia samochodów Gdańsk lidera branży na terenie woj. Pomorskiego

Popularne