Nad jeziorem Nad morzem Turystyka w polsce Turystyka zagraniczna Wakacje w polsce Wakacje za granicą

Kitesurfing – nowe trendy, czyli jak dobrać odpowiedni sprzęt.

kitesurfing

Kitesurfing to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sportów wodnych. Chcąc uprawiać ten sport swobodnie i bez żadnych zagrożeń trzeba zaopatrzyć się w sprzęt, który pomoże nam opanować podstawy kitesurfingu i bezpiecznie pływać.

Przede wszystkim do uprawiania kitesurfingu potrzebny będzie latawiec. Dostępnych jest wiele modeli, m.in. BOW, Delta, Hybryda czy C-shape. Najpopularniejsze i jednocześnie najczęściej używane zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych to latawce typu BOW. Są bardzo bezpieczne, dają możliwośćkitesurfing swobodnego sterowania oraz w łatwy sposób startują z wody. Jeżeli chodzi o firmy produkujące latawce to warto zwrócić uwagę na fimry Ozone i North Kiteboarding. Ich produkty od lat obecne są na kitesurfingowym rynku.

Kolejnym elementem jest bar, czyli drążek z linkami, który służy do sterowania latawcem. Bary mogą mieć 4 lub 5 linek. Jednak obecnie latawce są tak skonstruowane, że nie potrzebują piątej linki, która była odpowiedzialna za zwiększanie bezpieczeństwa i stabilności, gdyż systemy bezpieczeństwa działają doskonale bez jej użycia.

Do uprawiania kitesurfingu niezbędna jest deska. Najpopularniejszy rodzaj desek to twin-tip. Są one symetryczne i dwukierunkowe- mają taki sam kształt zarówno z przodu jak i z tyłu. Ich rozmiar waha się w granicach 120-160 cm. Godne polecenia to deski firmy Brunotti. Wyróżniają się spośród konkurencji nie tylko świetnym wyglądem i ciekawą kolorystyką, ale przede wszystkim lekkością i dużą wytrzymałością.

Trapez to obowiązkowy element wyposażenia kitesurfera. Służy do łączenia naszego ciała z latawcem, przez co ręce są mniej obciążone siłą, jaką tworzy latawiec. Należy pamiętać, że trapez trzeba koniecznie przymierzyć przez zakupem, ponieważ musi on być dobrze dopasowany do naszego ciała.

Następna część wyposażenia to pianka. Nie jest ona konieczna, ale warto się w nią zaopatrzyć, zwłaszcza jeżeli mamy zamiar pływać na zimniejszych akwenach. Najlepiej kupić piankę z klejonymi szwami i w całości wykonaną z neoprenu.

Na koniec trzeba wspomnieć o kasku. Zwłaszcza początkujące osoby powinny o nim pamiętać, ponieważ kitesurfing zaliczany jest do sportów ekstremalnych.

Osoby, które chcą uczęszczać na lekcje kitesurfingu mogą wybrać szkolenie w szkole FunSurf. Jest to jedyna szkoła w Polsce, która do komunikacji z kursantem wykorzystuje system radiowy. Dzięki tej innowacji, instruktor ma doskonały kontakt z uczestnikiem kursu i może w klarowny sposób przekazywać mu swoje uwagi.

Popularne