Turystyka w polsce Wakacje w polsce

Weekendowy wypad do Zamościa.

Polska cieszy się bogatą historią, a to powoduje, że na jej terenie znajduje się wiele ciekawych zabytków pamiętających zamierzchłe epoki. Jednym z miast, które często pod tym względem jest niedoceniane, jest Zamość, które posiada bogatą historię i liczne obiekty, które warto zobaczyć. Zapraszamy!

Miasto Zamość tak naprawdę zostało docenione w 1992 roku, kiedy to Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Starówka jest otoczona połaciami zieleni. Są tutaj planty, park miejski, a także dawny „Małpi Gaj”. To też w Starym Mieście można dostrzec najwięcej obiektów zabytkowych. Podróżując w upalne dni najlepiej jest zwiedzanie rozpocząć wczesnym rankiem. Z kolei, gdy wybieramy się tam jesienią, możemy dłużej pospać. Rynek jest bardzo regularny, gdyż posiada wymiary 100×100 metrów. To typowe centrum starego miasta. Na każdym kroku dostrzec tutaj możemy kamienice ormiańskie, a także pozostałe fragmenty umocnień obronnych. Nie każdy wie, że miasto projektował architekt Bernardo Morando na zlecenie Jana Zamoyskiego. Będąc przy tym nazwisku warto wspomnieć oczywiście o przepięknym Pałacu Zamoyskich, który mieści się w zachodniej części starego miasta. Niestety wielokrotnie był on przebudowywany, co niezbyt korzystnie na niego wpłynęło. Obecnie przed pałacem został urządzony skwer z drzewami, po którym można spacerować. Wznosi się tutaj też pomnik dawnego właściciela.

W mieście zaszły ogromne zmiany właśnie po 1992 roku, kiedy to Starówka miasta została tak doceniona przez UNESCO. Od tego momentu kwitnie tutaj turystyka, a władze miasta starają się jak mogą, aby jeszcze bardziej je uatrakcyjnić. To dlatego powstają tutaj galerie, muzea. W mieście znajduje się również jeden z trzech we wschodniej Polsce ogrodów zoologicznych. Na stacji kolejowej w Zamościu początek bierze szlak turystyczny im. W. Podobińskiej. Prowadzi on przez Roztocze Środkowe, Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, Krasnobród aż do Suśca. Na terenie Zamościa oglądać także można jedyny zachowany w doskonałym stanie bastion, w którym znajduje się trasa turystyczna.

Miasto w ostatnich latach stawia także na kulturę i sztukę. Organizowane są tutaj imprezy o charakterze krajowym, jak i też międzynarodowym. Każdy może znaleźć coś dla siebie, gdyż powiązane są one z folklorem, teatrem, historią, muzyką, itd. W mieście znajduje się, co bardzo dobrze o nim świadczy, oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Należy ponadto wspomnieć, iż na terenie miasta znajdują się liczne obiekty sakralne takie jak kościoły, kapliczki, kościółki. Warto również dokładnie przyjrzeć się chociażby zabytkowemu manierystyczno-barokowemu ratuszowi, który stał się niepodważalnym symbolem Zamościa. Zwiedzając miast nie możemy zapomnieć o Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła znajdującej się na starym mieście i ufundowanej przez Jana Zamoyskiego pod koniec XVI wieku.

Weekendowy wypad do Zamoscia (2) Weekendowy wypad do Zamoscia (3) Weekendowy wypad do Zamoscia (4) Weekendowy wypad do Zamoscia (7) Weekendowy wypad do Zamoscia (6) Weekendowy wypad do Zamoscia (5)

Fot. http://www.turystyka.zamosc.pl

Popularne