Agroturystyka Turystyka w polsce Turystyka zagraniczna W górach Wakacje w polsce Wakacje za granicą

Bezpieczeństwo dziecka w górach

nisidełko

W czasie wakacji szczególnie często wybieramy spacery i wędrówki po górach. Jednak czy można wybrać się na nie z małymi dziećmi? W jaki sposób sprawić, aby były one bezpieczną i wspaniałą przygodą dla całej rodziny?

nisidełkoChcąc zapewnić dziecku bezpieczeństwo w górach, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest właściwe zaplanowanie wycieczki pod względem wieku, doświadczenia oraz entuzjazmu jej najmłodszych uczestników. Przed wyruszeniem na szlak należy właściwie oszacować dystans, różnicę wysokości oraz czas potrzebny na przejście całej trasy. Spacerując z dziećmi powinniśmy uwzględnić odpowiednią ilość przerw na odpoczynek, tak aby droga nie okazała się dla nich zbyt męcząca. Warto wytyczyć trasę, która będzie interesująca dla małych podróżników, przykładowo wiodącą przez lasy, obok zbiorników wodnych czy miejsc, w których można spotkać różne gatunki zwierząt. Dzięki temu dzieci będą bardziej skłonne kontynuować spacer, napotykając na swojej drodze ciekawe punkty obserwacji i nieznane dotąd zjawiska. Na etapie planowania wycieczki warto także uwzględnić plan awaryjny. Alternatywne skrócenie trasy może okazać się konieczne z wielu powodów, takich jak nadmierne zmęczenie malucha czy zmiana warunków pogodowych. Zawsze należy także odpowiednio zabezpieczyć dziecko przed chłodem czy upałem. Gdy warunki atmosferyczne stają się zbyt ekstremalne nie warto wyruszać w trasę, ponieważ mali uczestnicy wycieczek są mniej odporni na wychłodzenie czy przegrzanie.

Kolejnym ważnym etapem przygotowania wycieczki jest spakowanie do plecaka właściwych akcesoriów. Wszystkie niezbędne rzeczy opłaca się naszykować dzień wcześniej, tak aby w porannym zamieszaniu nie zapomnieć o istotnych rekwizytach. Poza wygodnym obuwiem przystosowanym do górskich warunków, zawsze należy mieć przy sobie odzież przeciwdeszczową czy dodatkową bluzę w razie spadku temperatury. Jeśli wybieramy się w wysokie partie gór nie zaszkodzi zabrać ze sobą czapki czy rękawiczek dla najmłodszych. Zapas wody oraz prowiant z pewnością powinny się znaleźć w naszym bagażu. Kolejne niezbędne przedmioty to mapa, kompas lub GPS oraz apteczka. Przed wyjściem na szlak koniecznie sprawdź czy masz przy sobie sprawny i naładowany telefon. Oprócz tego warto uprzedzić kogoś kto nie wyrusza w góry gdzie się wybieramy oraz na o której godzinie planujemy powrót.

Najwłaściwszą porą na wyruszenie w góry są wczesne godziny poranne. Dzięki temu unikniemy wędrówki w upale czy też zyskamy zapas czasu przed zmierzchem, w razie jakichkolwiek opóźnień w wędrówce. Podczas wycieczki upewniaj się często czy dziecko czuje się komfortowo oraz czy czerpie z niej radość. Jeśli jego entuzjazm słabnie, postaraj się je zainteresować na nowo mijanymi miejscami czy opowieściami związanymi z danym terenem. Gdy jednak zmęczenie lub znudzenie odciska trwałe piętno na dobrym nastroju malucha, koniecznie skróć trasę. Podczas spaceru uważnie obserwuj zachodzące zmiany pogodowe i reaguj na nie jak najszybciej. Nie irytuj się jeśli maluch przystaje widząc ciekawy kamień, żabę czy mrówkę. Te drobne rzeczy pozwalają dzieciom odkrywać własną motywację do kontynuowania wędrówki. Zadowolony i uśmiechnięty maluch to gwarancja udanego spaceru dla całej rodziny.

Jednym ze sposobów na to, by jednak nie skracać wycieczki tylko umożliwić dziecku spokojny sen podczas wędrówki o górach, są nosidełka turystyczne, które dostępne są tutaj: http://www.nosidelko.com.pl/

Infotrip.pl

Gdzie na wakacje? Szukasz ciekawego miejsca, atrakcji turystycznej? Czytaj blog turystyczny Infotrip.pl

1 Komentarz

Kliknij tutaj, aby dodać komentarz

Popularne