Kraje tropikalne Turystyka zagraniczna Wakacje za granicą

All Inclusive, czyli wszystko w cenie?

All Inclusive

Wielu turystów, wybierając oferty wyjazdów zagranicznych, zaraz po lokalizacji kieruje się jednym podstawowym kryterium, które zamyka się w skrócie: AI. All inclusive w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego oznacza: wszystko w cenie. Jednak definicja „wszystkiego” bywa tak różna, jak różny bywa standard hoteli o tej samej liczbie gwiazdek w zależności od kraju, w jakim są usytuowane.

All InclusiveNajczęściej All Inclusive to pełne wyżywienie, w ramach którego mamy zapewnione trzy posiłki główne (śniadanie, obiad i kolację, zazwyczaj w formie szwedzkiego stołu) wraz z dodatkowymi napojami. Do posiłków zawsze napijemy się napojów bezalkoholowych, a nawet lokalnych napojów alkoholowych. Często dochodzą do tego przekąski serwowane po południu w tzw. snack barach oraz alkohol i zimne napoje serwowane przy barze, zazwyczaj w okolicach basenu bądź na plaży. Nie zapominajmy jednak, że magiczna formuła „bez ograniczeń” nie oznacza wcale, że będziemy mieć dostęp do posiłków i napojów o każdej porze dnia i nocy. Zazwyczaj jest to możliwe wyłącznie w określonych godzinach, na które przypadają konkretne posiłki.

 Wielu zwolenników formy All Inclusive kusi przede wszystkim alkohol serwowany bez ograniczeń. Trzeba jednak pamiętać, że ten „w cenie” pobytu raczej nie będzie markowy i jego wybór nie powali nas na kolana. Koneser alkoholu musi się liczyć z koniecznością kupowania dobrych jakościowo trunków lub wyszukanych drinków na własną rękę albo wybrać… pakiet UAI – Ultra All Inclusive. Rozszerzony All Inclusive gwarantuje bowiem dostęp do markowych trunków, room service czy obsługę kelnerską w restauracji.

Generalnie można powiedzieć, że im wyższy standard hotelu, tym wyższy pakiet All Inclusive. I tak na ofertę tego typu raczej nie mamy co liczyć w 3-gwiazdkowym hotelu, a jeżeli już, to będzie ona naprawdę uboga jak na to, co zwykliśmy rozumieć pod pojęciem AI. Jednak już 4- i 5-gwiazdkowe hotele proponują nam naprawdę korzystne warunki. Często w skład All Inclusive wchodzą też dodatkowe atrakcje i animacje, takie jak np. wejścia do gabinetów odnowy biologicznej, SPA, wejścia do miniklubów dla dzieci. Jeżeli zależy nam na możliwości korzystania bez dodatkowych opłat z absolutnie całej infrastruktury, jaką dysponuje hotel/ośrodek, do którego się udajemy, wybierzmy najszerszą ofertę All Inclusive – Total All Inclusive. W opcji „total” możemy bez ograniczeń korzystać z siłowni, SPA, odnowy biologicznej, wszystkich gabinetów położnych a terenie obiektu. Możemy także wypożyczać sprzęt do uprawiania sportów wodnych, a nawet skorzystać z porad instruktora. Nasze pociechy będą miały zapewnioną opiekę w miniklubach, a także lekcje z instruktorem, jeżeli tylko będziemy sobie tego życzyli, oraz oczywiście różnego rodzaju sprzęt do gier i zabaw.

Najszersze pakiety obejmują też inne atrakcje. I tak np. oferty biura podróży ITAKA z najbogatszymi pakietami AI zapewniają udział w każdej imprezie organizowanej na terenie hotelu: animacjach, wieczornych programach rozrywkowych, występach zespołów muzycznych etc.

Forma All Inclusive jest tak naprawdę najkorzystniejsza cenowo (korzystniejsza od opcji BB – śniadania, HB – śniadania i obiadokolacje, FB – śniadania, obiad, kolacja). Jeżeli chcemy ją wybrać, zastanówmy się jedynie, czy większość czasu będziemy spędzać w hotelu i jego okolicach, czy nie. Opcja AI opłaca się bowiem wtedy, kiedy rzeczywiście większość posiłków chcemy spożywać w obiekcie, w który mieści się nasza baza noclegowa.

Popularne