Wakacje za granicą

Wakacje z biurem podróży, czy jednak samemu?

Jak donoszą dane statystyczne wielu Polaków decyduje się na skorzystanie z uroków wakacyjnego urlopu w towarzystwie biura podróży. Rocznie z usług biur podróży korzysta ponad 1,5 mln Polaków. Jednak, czy aby na pewno warto decydować się na takie rozwiązanie?
Wiele osób decyduje się na pomoc biura turystycznego z braku wizji własnego wyjazdu. Biuro oferuje różne typy wycieczek, które trzymają się utartych schematów, zapewnia atrakcje, stara się w jak najlepszy sposób urozmaicić pobyt. To powoduje, że ludzie wolą zapłacić nieco więcej i mieć pewność, że przewodnik będzie czekał na miejscu, hotel będzie w odpowiednim standardzie, itd.

Każdy powinien wiedzieć, że wycieczkę, rodzinny wyjazd z powodzeniem można samodzielnie planować. Jeżeli nie mamy w tego typu przedsięwzięciach większego doświadczenia, warto korzystać z porad doświadczonych przewodników, podróżników, którzy prowadzą blogi, strony internetowe, wydają książki. Tego typu propozycje to prawdziwe skarbnice wiedzy na temat podróżowania. Dowiemy się z nich nie tylko, gdzie warto pojechać, ale także jak zaoszczędzić pieniądze, gdzie szukać tańszych rozwiązań, w jaki sposób rozwiązywać problemy z lokalnymi mieszkańcami.
Dlaczego lepiej podróżować na własną rękę? Podstawowym argumentem przemawiającym na korzyść są pieniądze. Jeżeli sami wszystko zaplanujemy i zorganizujemy z pewnością nasze wczasy będą tańsze. Płacimy wtedy tylko i wyłącznie za konkretne usługi, to jest nocleg, dojazdy, wstępy, czy chociażby opłaty za przewodnika. Te ceny nie uwzględniają wtedy marży, które narzuca biuro podróży. Doskonałym przykładem tego, jak wiele turystów jest nabijanych w butelkę, jest oferta All Inclusive, która kusi różnorodnymi formami spędzania wolnego czasu. Jednakże w trakcie krótkiego pobytu typowy turysta nie ma jakichkolwiek szans, aby móc skorzystać z tychże atrakcji, a wszystkie one są opłacone.
Kolejnym plusem samodzielnego planowania wyjazdu jest fakt, że możemy korzystać z dowolnych sklepów, czy restauracji. Biura podróży często polecają, a niekiedy wręcz nakazują korzystanie jedynie ze sklepów, restauracji w danym obszarze miejscowości, do której wyjechaliśmy. Tłumaczą to najczęściej faktem, iż turysta jest pod ich opieką i muszą czuwać nad jego bezpieczeństwem.

Samodzielnie planując wyjazd możemy wszelkie atrakcje wybrać z uwzględnieniem naszych potrzeb, preferencji. Mało tego, to my decydujemy o tym, kiedy zwiedzamy, a kiedy bezczynnie leżymy na kanapie.
Polak musi zdawać sobie sprawę z tego, że samodzielne organizowanie wakacyjnego, czy też i zimowego wyjazdu, nie musi być ani pracochłonne ani też kosztowne. Dostarczyć może to natomiast wiele satysfakcji, a także nowych możliwości na jeszcze lepsze zagospodarowanie czasu i pieniędzy.

Popularne