Kraje tropikalne Nad morzem Turystyka zagraniczna W górach Wakacje za granicą

Turystyczne sekrety wyspy Brač.

Każdy, kto marzy o spokojnym wakacyjnym wypoczynku, szuka miejsc pięknie położonych, które będąc zaopatrzone w odpowiednią infrastrukturę ułatwiają wypoczynek. Przykładem takiego miejsca, które z pewnością pozwoli ci zakosztować zarówno słonecznych, jak i morskich kąpieli, jest Brač. To największa wyspa centralnej Dalmacji. Najwyższym punktem tej miejscowości jest Vidova Gora. Z kolei największą miejscowością wyspy jest Supetar.

Turystyczne sekrety wyspy Brac (2) Turystyczne sekrety wyspy Brac (3)

Na wyspę Brač najlepiej się udać w miesiącach letnich. To wtedy właśnie życie tam nabiera rozpędu. Na każdym kroku spotkać można turystów. Otwartych jest mnóstwo restauracji, miejsc, w których można dobrze zjeść za przyzwoitą cenę. Warto wówczas skorzystać ze specjałów lokalnej kuchni. Lokalnym specjałem jest chociażby vitalac, czyli danie z jelit baranich, które są przygotowywane na otwartym ogniu. Oprócz tego warto popróbować lokalnych win. Na uwagę zasługuje chociażby Bolski Plavac. Latem na wyspie organizowane są liczne festiwale ludowe i ciekawe wydarzenia kulturalne. Jednym z wydarzeń, którego warto być świadkiem, jest Bezregula czyli organizowane pod koniec lipca wydarzenie kulturalne, w trakcie którego możemy być świadkiem różnego rodzaju zawodów, festiwali filmów, wykładów, kursów, a także targów sprzętu wodnego. Na wyspie często odbywają się także koncerty muzyczne, a osoby lubiące nocne wędrówki po klubach z pewnością się nie zawiodą, gdyż jest ich tam całkiem sporo.

Na wyspie każdy turysta może skorzystać z promów, które są dostępne w miejscowościach Sumartin i Supetar. Latem promy na linii Split-Supetar odpływają praktycznie co godzinę. Podróż natomiast na tej linii trwa około 45 minut. Na wyspie jest także lotnisko, które funkcjonuje w sezonie letnim. Wyspa oprócz ciekawych i urokliwych zakątków znana jest także z wydobycia marmuru. Kamień tutaj wydobywany posiada niezwykłą jakość i niespotykany czysty biały kolor. Najpiękniejsza plaża, gdyż na wyspie mamy ich do dyspozycji wiele, znajduje się w Bolu. Zlatni Rat, czyli Złoty Przylądek, to drobnożwirowa plaża, na której wielu turystów wypoczywa, spędza wolny czas i zażywa kąpieli morskich. Ciekawostką jest fakt, iż marmur wydobywany na wyspie był wykorzystywany na przykład do budowy Pałacu Dioklecjana w Splicie, a także przy budowie Białego Domu w Waszyngtonie. Ciekawszym zabytkiem, wartym zobaczenia, jest Kościół w Selcy. Należy także dodać, że Bol jest doskonale przygotowana pod kątem turystów. Znajduje się tutaj bowiem wiele hoteli i apartamentów. W miejscowości tej funkcjonują także liczne korty tenisowe, kręgielnie oraz hale sportowe. Jednakże niepodważalnie na całej wyspie dominują sporty wodne takie jak windsurfing, nurkowanie, a także cieszące się coraz większą popularnością podwodne rybołówstwo.

Turystyczne sekrety wyspy Brac (4) Turystyczne sekrety wyspy Brac (5) Turystyczne sekrety wyspy Brac (8) Turystyczne sekrety wyspy Brac (7) Turystyczne sekrety wyspy Brac (6)

Fot. http://www.bracinfo.com

Popularne