Turystyka zagraniczna Wakacje za granicą

Chorwacja – daj się zachwycić

Gdzie w tym roku udać się na wakacje? To odwieczny problem, z którym musimy się zmierzyć. Biura podróży oferują nam dzisiaj tak wiele ciekawych i różnorodnych propozycji, że wybór naprawdę nie jest łatwy.  Dużą popularnością wśród Polaków co roku cieszy się Chorwacja.

Dlaczego akurat ten bałkański kraj ze stolicą w Zagrzebiu? Po pierwsze piękna pogoda i zachwycające widoki, po drugie urzekające zabytki, gościnni mieszkańcy i pyszne jedzenie, po trzecie atrakcyjne jak na europejskie kurorty ceny i stosunkowo bliska odległość od Polski.

Waterfalls KrkaJak piszą miłośnicy i znawcy Chorwacji z portalu crolove.pl najpopularniejszym i najchętniej odwiedzanym miejscem w Chorwacji jest od lat rejon Dubrownika, nazywany Perłą Adriatyku. Znajduje się tam piękne Stare Miasto, wpisane na listę UNESCO, zapierające dech w piersiach klify i piękne, szerokie plaże. Godne polecenia są także wyspa Hvar, zwana lawendową wyspą, Krk czy nieco też spokojniejsza Brač.

Warto odwiedzić również miasto Split, z zabytkami sięgającymi czasów Cesarstwa Rzymskiego oraz Zadar z pięknym Starym Miastem i bogactwem kulturalnym. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się również Trogir, portowe miasto z zachwycającą starówką czy Omiś, urokliwe miasteczko w Środkowej Dalmacji. Innym miastem, które zachwyci łowców zabytków jest Pula na półwyspie Istria. To właśnie tam czekają na nas najpiękniejsze w całym kraju zabytki rzymskie, jak między innymi potężny, zbudowany z marmuru amfiteatr. Miłośnicy win z kolei powinni odwiedzić półwysep Pelješac, słynący z najlepszych winnic.

Absolutnym numerem jeden dla każdego turysty podczas pobytu w Chorwacji jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, obejmujący kilkanaście jezior krasowych, które połączone są za sobą malowniczymi wodospadami, uznawanymi za najpiękniejsze na świecie. Roślinność jest tam wyjątkowo bujna i zróżnicowana a woda turkusowa.

Chorwacja ma swój własny, niepowtarzalny klimat i łączy w sobie wiele odmiennych elementów krajobrazu. Są tu zarówno góry, jeziora, lasy, parki narodowe jak i morze. O niezwykłej urodzie miast świadczy ich przepiękne położenie. Nic dziwnego, że tak wielu naszych rodaków wybiera Chorwację na cel wakacyjnych podróży – każdy, kto odwiedził ten kraj, znajdzie w nim coś idealnego dla siebie i nie będzie chciał stamtąd wyjeżdżać. Chorwacją po prostu trzeba się zachwycić.

Popularne