Nad jeziorem Turystyka w polsce W górach Wakacje w polsce

Karpacz nie tylko zimą.

Jedną z bardzo popularnych miejscowości wypoczynkowych jest Karpacz leżący u stóp Śnieżki. To niewielkie miasto położone w dolinie Łomnicy przykuwa uwagę turystów zarówno zimą, jak i też latem. Sprawdź, co może zaoferować ci Karpacz. Z pewnością się nie zawiedziesz.

Jedną ze sztandarowych atrakcji Karpacza jest kościółek Wang. To prawdziwa perełka skandynawskiej architektury drewnianej. Wybudowany przez Wikingów w na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii, w późniejszym czasie przeniesiony przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do Górnego Karpacza. Kościółek znany jest zarówno w Polsce, jak i w Europie, i często określany jest mianem kościoła szczęśliwych małżeństw. W kościółku nadal odprawiane są nabożeństwa zarówno dla parafian, jak i turystów w niedziele i święta o godzinie 10, z kolei od połowy maja do września o godzinie 9 są nabożeństwa w języku niemieckim.

Karpacz nie tylko zima (5) Karpacz nie tylko zima (6)

Karpacz to także dwie ekspozycje muzealne. W Muzeum Sportu i Turystyki, które jest umiejscowione w drewnianej, górskiej chacie, możemy zobaczyć eksponaty ukazujące historię i rozwój turystyki na terenie Karkonoszy. Inną ekspozycję poświęcono Tadeuszowi Różewiczowi, który bardzo chętnie odwiedzał Karpacz. Kolejnym muzeum wartym zobaczenia jest Miejskie Muzeum Zabawek w Górnym Karpaczu. Znajduje się tutaj zbiór ponad 2000 lalek i zabawek z całego świata.

Karkonosze to przede wszystkim aktywny wypoczynek, czyli górskie wycieczki, które można przeprowadzać na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Warto tutaj zobaczyć Wielki i Mały Staw, a także słynną Śnieżkę. Bardzo ładnie prezentuje się także Dziki Wodospad na Łomnicy. Wokół miasta rozpościerają się liczne szlaki rowerowe, a latem uruchamiany jest tor saneczkowy.

Karpacz nie tylko zima (2) Karpacz nie tylko zima (7) Karpacz nie tylko zima (4)

Jeżeli wybieramy się do Karkonoszy z całą rodziną, w tym z małymi dziećmi, to warto jest wówczas odwiedzić Park Bajek. To w tym miejscu zostały ulokowane pośród leśnych ścieżek chatki, które są odwzorowaniem najbardziej znanych bajek takich jak Żabi Król, Królowa Śniegu, Jaś i Małgosia, Calineczka, itd. Obiekt jest czynny od 10 do 18, a bilety kosztują 8zł – dziecko, 10zł – dorosły.

Pasjonatów skoków narciarskich z pewnością zainteresuje skocznia narciarska Orlinek o punkcie krytycznym K-85. Innym ciekawym miejscem jest Stara Sztolnia mieszcząca się w pobliżu ulicy Kolejowej i Górnej, jednakże nie jest ona udostępniana zwiedzającym.

Karpacz nie tylko zima (3)

Atrakcją dla osób szukających nietypowych sensacji jest na pewno miejsce anomalii grawitacyjnej w Karpaczu. Mieści się ono na pewnym odcinku ulicy Strażackiej w kierunku Dzikiego Wodospadu za hotelem Piecuch. W tym miejscu można przeprowadzić proste eksperymenty fizyczne, np. zobaczyć, jak nasz własny samochód przy wyłączonym silniku będzie sam wjeżdżał pod górkę, bądź rozlana woda zamiast spływać w dół będzie piąć się ku górze.

Warto także wspomnieć, że Karpacz jest doskonale przygotowany na przyjęcie turystów. Znajdują się tutaj liczne hotele, w których miło i przyjemnie spędzimy czas. Wielu mieszańców oferuje także wynajem kwater.

Fot. http://www.karpacz.net