Agroturystyka W górach

Najpiękniejsze wystroje choinek

Tradycja dekorowania bożonarodzeniowego drzewka to jedna z najbardziej popularnych świątecznych tradycji. Przystrojona choinka stoi prawie w każdym domu i wyróżnia się oryginalnym, indywidualnym wystrojem, który w pewien sposób charakteryzuje domowników, a także staje się istotnym elementem wystroju wnętrza na czas Świąt. Wiele osób bardzo przejmuje się więc jej wyglądem, co roku dokupując nowe ozdoby i girlandy, a także próbując wymyślić metody, które uczynią ją jeszcze bardziej wyjątkową.

Tradycja przystrajania choinki

Zwyczaj dekorowania drzewek iglastych – będących zgodnie z ludowymi wierzeniami symbolami życia, płodności i odrodzenia – nie ma do końca jasnych początków. Co ciekawe, był na początku traktowany przez Kościół za pogański i mocno krytykowany.

Tradycja bożonarodzeniowych choinek wywodzi się zapewne od rajskiego drzewa dobra i zła, które stanowiło element wigilijnych misteriów o Adamie i Ewie już w XVI wieku. Nie da się tego jednak udokumentować i udowodnić, dlatego za oficjalnie początki tej tradycji uważa się zwyczaj dekorowania drzewek w Alzacji. Ozdabiano tam gałązki papierowymi bibelotami oraz jabłkami, które nawiązywały do symbolu grzechu.

Do rozpowszechnienia tego zwyczaju przyczynił się Marcin Luter, który zachęcał do spędzania Świąt w domowym zaciszu i rodzinnym gronie. Protestanckie Niemcy były więc prekursorami obecnej ogólnoświatowej tradycji – następnie zaczęła ona być praktykowana we Francji i Anglii, a w Polsce zapewne w czasach zaboru pruskiego. I choć początkowo choinki pojawiały się tylko w bogatszych domach, a na wsiach dopiero w okresie międzywojennym, to zaczęły tworzyć się także regionalne, urozmaicone wersje obrzędu dekorowania drzewka. Na przykład na Podhalu można było spotkać się z koncepcją nazywaną “jutką” – drzewko przyozdobione słodyczami i owocami wieszano tam do góry nogami.

Co roku nowe trendy

Obecnie zwyczaj dekorowania drzewka jest bardzo urozmaicony – można kupować zarówno choinki żywe, jak i sztuczne, przystrajać je kolorowymi girlandami, lampkami, sopelkami, gwiazdkami, bombkami w różnorakich kształtach itp.

Co ciekawe, tak samo, jak istnieją trendy ślubne, makijażowe, czy po prostu dotyczące aktualnych ubiorów, tak samo występuje moda w kontekście wystroju drzewek choinkowych. I niektórzy naprawdę za nią podążają, pragnąc, by ich choinka wyglądała inaczej w każdym roku i zapierała dech w piersiach wciąż na nowo.

W zgodzie z wnętrzem

Większość osób dekoruje jednak swoje drzewka w zależności od wystroju wnętrza, w którym zamierzają je prezentować. Najlepiej postawić na minimalizm, gdyż zawsze jest on na czasie, a mniej znaczy więcej. Udekorowana na biało choinka (z elementami złota lub srebra) może przyciągnąć uwagę równie skutecznie, co ta obwieszona całą tęczą i jeszcze świecąca się milionem lampek i brokatem – a już na pewno przyciągnie wtedy uwagę w bardziej pozytywnym kontekście.

Duży wybór choinek znajdą Państwo na stronie http://choinki-online.com.pl/. W naszej ofercie znajdą Państwo tanie choinki sztuczne, choinki diamentowe na pniu, choinki białe, a także girlandy.

Popularne