Agroturystyka Nad jeziorem Nad morzem Turystyka w polsce W górach Wakacje w polsce

Przewozimy rowery

Zbliża się okres wakacyjny, czas wypoczynku, oderwania się od codzienności. Planujemy niesamowite wycieczki, poznawanie nowych szlaków czy niezapomniane wyprawy rowerowe. Często przewożąc te jednoślady samochodem zapominamy o kluczowych kwestiach bezpieczeństwa, zagadnieniach prawniczych, które regulują zasady przewozu rowerów.

Dlatego planując aktywne wakacje warto zadbać o dopasowanie bagażnika na rower do indywidualnych zapotrzebowań. Najważniejsze kwestie decydujące o jakości danego bagażnika to: wygodny oraz prosty montaż, bezpieczeństwo oraz ochrona przed zniszczeniem. Oto kilka propozycji:

clipboard021. Bagażnik na dach
Specjalnie stworzony uchwyt, który z łatwością można zamocować na dachu. Utrzymuje stabilność, obciążenie rowerów, a także chroni przed zdarciem lakieru. Taka opcja jest jednak gorsza dla dużych samochodów, montowanie uchwytu np.: na wielkich pojazdach terenowych może sprawić nie lada problem.

2. Popularny hak
Na polskich ulicach najczęściej można spotkać podróżników, którzy przewożą rowery umieszczone na uchwytach przymocowanych do haka holowniczego. Ten popularny sposób ma niewątpliwie zalet – pozwala zabezpieczyć i przewieźć nieporęczny bagaż, nie sprawia problemu przy niskich mostach, przejazdach czy przy zwykłym wjeździe do garażu. Jednocześnie jest to sposób, przy którym trzeba wykazać się rozwagą. Polskie prawo zabrania zasłaniania tablic rejestracyjnych oraz świateł, przez co legalne uchwyty na hak, przy nieodpowiednim stosowaniu mogą okazać się przypadkiem łamania prawa.

3. Platforma na hak
Ta opcja polega na tym, że na haku holowniczym montuje się platformę, która posiada specjalne rynienki lub inne mniejsze uchwyty. Takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie rowerów nieco wyżej, a co za tym idzie nie zasłaniają one tablicy. Bagażnik w formie platformy montuje się maksymalnie kilka minut, a rowery bezpiecznie utrzymują się w jednym miejscu. Wadą jest stosunkowo wysoka cena oraz narażenie pakunków na zmienne warunki atmosferyczne

Oprócz wspomnianych rodzajów umocowań, warto też wspomnieć o wieszakach na hak, mocowaniu na klapie samochodu, uchwytach utrzymujących rowery za ramę. Bez względu na wybrany sposób przewozu jednośladów, należy pamiętać, że bagażnik na rower to kluczowa kwestia podczas wyjazdów. Odpowiednio dobrany zapewnia bezpieczeństwo, legalność oraz komfort. A stąd już tylko krok do wspaniałego wypoczynku!

Popularne