Agroturystyka Wakacje w polsce

Stół do ogrodu: na jakie cechy zwracać uwagę?

Warto zadbać o to, by nasz ogród stał się idealnym miejscem do odpoczynku po dniu ciężkiej pracy. Najlepiej będzie, jeśli znajdzie się w nim wygodna ławka lub fotel, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie usiąść i zrelaksować się na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem będzie także zakup odpowiedniego stołu ogrodowego, który pozwoli nam na zjedzenie posiłku przed domem.

meble-ogrodowe

Jaki materiał najlepszy?

Obecnie dominują na rynku stoły plastikowe lub wykonane z innych tworzyw sztucznych. Na ogół są one stosunkowo lekkie i łatwe w czyszczeniu, co jest na pewno ogromną zaletą. Nie są zbyt odporne na nieprzyjazne warunki atmosferyczne, jednak dzięki niewielkiej wadze łatwo jest szybko je przenieść i wstawić do garażu. Niektóre osoby preferują jednak stoły, które będą mogły stać w ogrodzie przez okrągły rok. Warto wtedy zastanowić się nad stołem drewnianym, ale tylko wtedy, gdy jest on odpowiednio zaimpregnowany i zabezpieczony – w innym przypadku drewno będzie ulegało stopniowemu wyniszczeniu ze względu na opady atmosferyczne czy duże wahania temperatur. Dobrym, choć nieco bardziej kosztownym rozwiązaniem, jest zakup stołu z drewna egzotycznego, które jest niezwykle wytrzymałe i €odporne, również na niekorzystne warunki pogodowe.

Rozmiar i kształt

Rozmiar i kształt to kolejne dwa kryteria, którymi warto kierować się, wybierając meble ogrodowe, a w szczególności stół do ogrodu. Rozmiar mebla należy dopasować przede wszystkim do wielkości rodziny, choć warto uwzględnić również liczbę ewentualnych gości. Nie zapominajmy jednak, że zbyt duży stół może po prostu źle wyglądać, szczególnie jeśli nasz ogród jest raczej niewielki. Optymalny rozmiar stołu to taki, który pozwoli nam na jednoczesne pomieszczenie sześciu osób; w razie spotkania z przyjaciółmi czy z rodziną można po prostu ustawić tuż obok dodatkowy mebel lub potraktować stół wyłącznie jako bufet, przy którym nie trzeba siedzieć. Czy wobec tego kształt stołu ma znaczenie? Tak, ponieważ, wbrew pozorom, przy okrągłym stole może zmieścić się więcej osób (szczególnie, jeśli spotkanie odbywa się wyłącznie przy filiżance herbaty czy lampce wina, które nie zajmują na stole zbyt dużo miejsca). Mimo wszystko dużą popularnością cieszą się również stoły prostokątne, ponieważ świetnie sprawdzają się w momencie, gdy posiadamy długą ławę do siedzenia.

Estetyka

Przy wyborze odpowiedniego stołu ogrodowego powinniśmy kierować się również estetyką i wyglądem mebla. Zastanówmy się najpierw, czy wybrany przez nas stół będzie pasował do reszty ogrodu; jeśli wcześniej kupiliśmy już krzesła, ławkę czy fotele, wybierzmy model o podobnych zdobieniach, a przede wszystkim wykonany z odpowiedniego materiału. Uwaga- drewniane krzesła lub ława najlepiej będzie komponować się oczywiście z drewnianym stołem, jednak jeśli zdecydowaliśmy się na fotele z materiału, najlepszym wyborem może być stół z tworzywa sztucznego lub szkła.

Wybór odpowiedniego stołu należy zawsze uzależnić od naszych potrzeb; jeśli będzie nam służyć wyłącznie do zjedzenia posiłku w towarzystwie drugiej połówki, wystarczy niewielki, elegancki stolik, który z łatwością można przenieść do domu. Jeśli jednak mamy wielu przyjaciół i często widujemy się z rodziną, warto wygospodarować nieco więcej miejsca – tak, by stworzyć kącik idealny do towarzyskich spotkań w gronie najbliższych.

Popularne