Turystyka zagraniczna W górach Wakacje za granicą

Dokąd na narty w Austrii. Najlepsze ośrodki narciarskie.

narty w austrii

Pocztówkowe krajobrazy, doskonałe warunki śniegowe i infrastruktura, nasłonecznione stoki, kultowe trasy zjazdowe, doskonała regionalna kuchnia, bogata oferta apres ski i zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tak w jednym zdaniu można opisać największe zalety wyjazdu na narty do Austrii. Polacy to jedna z najliczniejszych grup narciarskich w tej części Europy, a co roku liczba naszych rodaków spędzających urlop na austriackich stokach rośnie. Na czym dokładnie polega fenomen Austrii?

Który ośrodek wybrać?

narty w austriiNajpopularniejszymi austriackimi regionami są Europa Sportregion, Karyntia, Ziemia Salzburska i Kitzbuhel. Europa Sportregion to przede wszystkim Kaprun i Zell am See. Położone u stóp pierwszego w Austrii lodowca Kitzsteinhorn (3203 m n.p.m) Kaprun to częsty cel także snowboardzistów i fanów carvingu. Na ponad 130 km tras (przeważają trasy zielone i niebieskie) doskonale będą się czuli narciarze średniozaawansowani jak i początkujący. Jeżeli planujemy urlop z dziećmi – wybierzmy stoki Maiskogel i górę Lechnerberg (tu znajdziemy wiele szkółek narciarskich z polskim instruktorem oraz malownicze szlaki spacerowe). Największą zaś atrakcją miasteczka jest XII-wieczny zamek Burg Kaprun osadzony w dolinie na górującej nad nią skale. Karyntia – oprócz bardzo słonecznych stoków – słynie przede wszystkim z oferty apres ski – znajduje się tu między innymi funpark na blisko 3000 m n.p.m., źródła termalne i liczne restauracje serwujące wyborne dania kuchni austriackiej.

A jeżeli nasze umiejętności narciarskie są na poziomie zaawansowanym powinniśmy wybrać się do Kitzbuhel, w którym znajduje się legendarna – najtrudniejsza trasa zjazdowa na świecie – Die Streif (na odcinku 3,3 km narciarze z prędkością ok. 140 km/h pokonują ponad 800 m różnicy poziomów).

Ceny skipassów

Najpopularniejszym skipassem jest Skipass Zell Am See-Kaprun. Jego cena w szczycie sezonu to ok. 230 Euro dla osoby dorosłej oraz ok. 116 Eur dla dziecka. Drugim, równie popularnym karnetem jest Top Ski Pass Carinthia & East Tyrol. Uprawnia on do korzystania z 31 ośrodków narciarskich, zlokalizowanych w Karyntii i Tyrolu Zachodnim (cena w szczycie sezonu dla osoby dorosłej to ok. 220 Eur i 110 Eur dla dziecka).

Kiedy najtaniej?

Wielu z nas planowanie urlopu zimowego odkłada na jesień i wczesną zimę – wtedy spotykamy się z ograniczonym wyborem i ofertami nie objętymi żadną promocją. Jeżeli jednak wyjazd na narty zaplanujemy w czerwcu lub w lipcu możemy liczyć na największe rabaty (nawet do 30% taniej) – w ramach zakupu First Minute. Oprócz atrakcyjnej ceny, niskiej zaliczki oraz skipassu w cenie możemy także liczyć na gwarancję śniegu czy nawet bezpłatny pobyt dziecka w hotelu. Warto więc zaplanować zimowy wypoczynek jeszcze tego lata.

Popularne