Turystyka zagraniczna Wakacje za granicą

Tbilisi – urokliwa metropolia z bogatymi tradycjami.

Miasto Tbilisi jest bardzo pięknie ulokowane w dolinie rzeki Kury, gdzie malowniczo rozpościera się na wzgórzach wokół niej. Tbilisi, czyli stolica Gruzji, nie jest typowym miastem turystycznym. Jeśli więc nie jesteś zapalonym podróżnikiem, a jedynie turystą wybierającym się tam, gdzie kierują się tłumy, to z pewnością o tym miejscu nie wiesz za wiele.

20070716_1740804238_2019

Magia Tbilisi już od dłuższego czasu przykuwa uwagę wielu turystów – zwłaszcza tych, którzy lubią wyzwania i rok w rok chcą odwiedzać nowe miejsca, a nie tylko te, które są im już znane i sprawdzone. Jedną z głównych atrakcji miasta jest Matka Gruzja. To dwudziestometrowy posąg, który doskonale widać ze znacznych odległości, gdyż jest ulokowany na wzgórzu. Na górze, na której umiejscowiony jest ten monumentalny posąg, znaleźć można wiele innych atrakcji. Jedną z nich jest przepiękny widok na rozpościerającą się u stóp turysty panoramę miasta. Nieopodal znajduje się także kościół Mamadaviti. Obok tej budowli jest kolejka górska. W Tbilisi z pewnością odnajdą się miłośnicy architektury sakralnej. To przede wszystkim z tego względu, że większość zabytków znajdujących się w mieście, posiadających ciekawą historię, to kościoły. Na szczególną uwagę turystów zasługuje Sameba, czyli największa katedra w Gruzji. Ciekawym miejscem jest także Katedra Sioni, Bazylika Anczischati (czyli najstarsza świątynia na terenie miasta). Na przechadzki, spacery zapraszamy do parku Wake, gdzie w otoczeniu zieleni po wygodnych alejkach można spokojnie spacerować całymi godzinami. Natomiast turyści lubiący zwiedzać stare nekropolie powinni koniecznie wybrać się do Panteonu Mtacminda. Jest to panteon pisarzy i osób publicznych, którzy na stałe wpisali się w historię Gruzji. Cmentarz jest bardzo stary, gdyż pierwszy pochówek miał w XIX wieku, kiedy to złożono szczątki Aleksandra Gribojedowa.

Dla zapalonego turysty trudy podróży zostaną wynagrodzone poprzez podróże po starych ulicach Tbilisi, wokół których zgromadzone zostały stare kamienice, liczne sklepy. To tam panuje świetna atmosfera, która jest tworzona przez samych mieszkańców. Te miejsca polecamy przede wszystkim nocą, kiedy to wszystko wokół rozbłyska światłem lamp i latarni. Tbilisi po zmroku staje się bardzo romantyczne – idealne na spokojną przechadzkę we dwoje. Tbilisi także rozwija się. Inwestuje się tutaj pieniądze w infrastrukturę nowoczesną, która ma za zadanie przyciągać turystów. Jest to osiągane na przykład za pomocą wybudowania tańczącej fontanny z iluminacją i muzyką, której zobaczenie gorąco polecamy.

user_230_pict0326 20070716_1143565176_2005_perski_palac

Jeśli chcecie znaleźć nietypowe pamiątki, nie te ze zwykłych kramów, czyli wisiorki i nudne figurki, odwiedźcie bazar antyków znajdujący się w parku. To tutaj zostały zgromadzone niezliczone pamiątki z poprzednich epok, które doskonale oddają charakter tego miejsca. Mogą się one stać świetnym dodatkiem do domu, mieszkania, który będzie wam przypominał chwile spędzone w stolicy Gruzji.

20070716_1695169301_10008

Fot. www.kaukaz.pl

Popularne