Kraje tropikalne Nad morzem Turystyka zagraniczna Wakacje za granicą

Chorwacja z innej perspektywy – wypoczynek na jachcie

chorwacja

Marzysz o niezwykłej, prawdziwie egzotycznej podróży? Aby spełnić to marzenie, wcale nie musisz uciekać na drugi koniec świata – wystarczy, że postawisz na wypoczynek w Chorwacji! Położona jest ona niezbyt daleko od Polski, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całej Europy. Samo położenie to oczywiście nie wszystkie zalety chorwackiej ziemi… Z jakiego jeszcze innego powodu warto wypoczywać w Chorwacji i w jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy!

Chorwacja „w pigułce”

Po pierwsze warto opowiedzieć w kilku zdaniach o wspomnianym już położeniu Chorwacji. Mieści się ona na granicy Europy Południowej i Środkowej, nad malowniczym Morzem Adriatyckim, będącym północnym odgałęzieniem Morza Śródziemnego. Zdecydowanie największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się oczywiście wybrzeże Chorwacji.

Wybrzeże to jest jednym z najdłuższych w całej Europie i absolutnie wyjątkowym w skali całego świata. Taki właśnie typ wybrzeża, z systemem wydłużonych półwyspów oraz wysp, zwany jest wybrzeżem dalmatyńskim. Jego nazwa wywodzi się od historycznej krainy Dalmacji, będącej częścią obecnej Chorwacji. Na obszarze Chorwacji rozciąga się przeszło 1000 wysp oraz wysepek, z czego kilkadziesiąt jest zamieszkanych.

Poznaj Chorwację z innej perspektywy!

Chorwacja to jeden z tych krajów, w których podczas krótkiego urlopu z całą pewnością nie warto zatrzymywać się w jednym miejscu. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, iż jest to kraj tak niezwykle zróżnicowany, piękny i fascynujący, że warto bliżej poznać więcej niż tylko jedną lokalizację. I właśnie taką możliwość dają wakacje na… jachcie!

Z agencją LobSter fascynująca morska przygoda jest możliwa nawet wtedy, jeśli nie ma się najmniejszego pojęcia o żeglarstwie. Osoby, które po raz pierwszy będą miały okazję wziąć udział w rejsie, bez dwóch zdań będą nim oczarowane. Jest to także doskonały sposób na odświeżenie wiedzy dla wszystkich tych, którzy już kiedyś mieli do czynienia z yachtingiem.

Wypoczynek na jachcie daje znacznie większe możliwości odkrywania uroków Chorwacji, aniżeli przemieszczanie się po lądzie – szczególnie w sezonie, kiedy ruch turystyczny jest nasilony. Ponadto, decydując się na tygodniowy rejs z LobSter nie trzeba martwić się o nocleg, a każdego ranka będziemy budzić się w zupełnie innym zakątku Chorwacji!

Wypoczynek na jachcie – warunki

chorwacjaJachty, którymi dysponuje agencja LobSter to wyłącznie jednostki o długości powyżej 43 stóp. Niemal wszystkie już wielokroć były nagradzane oraz wyróżniane na rozmaitych wystawach oraz targach, zarówno w Europie, jak i na świecie. Każdy z jachtów wyposażony jest niezwykle nowocześnie, a co najważniejsze, zapewnia bezpieczeństwo w czasie rejsu. Zarówno mesa, kabiny jak i kokpit są przestronne i komfortowe. Na pokładzie znajdują się między innymi kuchnia, co najmniej dwie łazienki i wiele innych udogodnień gwarantujących udany urlop.

Podczas kilku dni  rejsu uczestnicy będą mogli zgłębić wiedzę na temat żeglarstwa – poznają podstawowe pojęcia, dowiedzą się między innymi czym są wachty, co to takiego klarowanie jachtu, będą mieli niepowtarzalną okazję do tego, aby stanąć za sterem oraz brać udział w manewrach portowych.

To się może przydać!

Kapitan, po zakończeniu rejsu, wystawi każdemu z uczestników opinię z rejsu, która jest honorowana przez PZŻ (Polski Związek Żeglarski). Jest to szczególnie istotne dla wszystkich tych osób, które planują zdobyć uprawnienia żeglarskie.

O załodze słów kilka

Oczywiście, zawsze warto znać podstawowe informacje na temat osób, w towarzystwie których spędzimy urlop. Załogę LobSter tworzą ludzie z ogromnym, wieloletnim doświadczeniem, którzy mogą pochwalić się między innymi stopniem kapitana jachtowego.

Przede wszystkim są to jednak osoby wyjątkowo sympatyczne, otwarte i towarzyskie, z którymi spędzanie czasu jest czystą przyjemnością. Zawsze ochoczo odpowiedzą na wszelkie pytania i bez wątpienia chętnie opowiedzą o swoich dotychczasowych przygodach na morzu. Sam kapitan jachtu jest Polakiem i posiada dużą wiedzę na temat Morza Adriatyckiego. Zna takie zakątki Chorwacji, o których informacji próżno szukać w przewodnikach…

Jaki plan podróży?

Należy mieć na uwadze to, iż plan ów może ulec pewnym zmianom, w zależności od warunków pogodowych. Rejsy u wybrzeży Chorwacji rozpoczynają się w sobotę i kończą w sobotę kolejnego tygodnia. Pierwszy dzień, po spotkaniu z kapitanem w marinie Yacht Club Seget w Seget Donji  i po przejęciu jachtu, upływa pod znakiem rozpakowywania bagaży, robienia zakupów etc. A wieczorem, już w ramach pełnego relaksu, można usiąść w jednej z okolicznych knajpek i skosztować wybornego lokalnego wina.

Przez kolejne dni odwiedzimy bajeczną wyspę Hvar i miasto Hvar, a dalej zmierzamy ku Sveti Klement. Tutaj nocleg w zatoce. Następnego dnia docieramy do wyspy Vis. Po drodze możemy zwiedzić Błękitną grotę i diabelskie wrota. Noc spędzamy w porcie Komiža. Kolejnego dnia płyniemy do Rogoznicy, do mariny Frapa. Kolejnym punktem na mapie podróży będzie Skradlin i wyjątkowe wodospady w Parku Narodowym Krk. Wracając do Trogiru, gdzie zakończymy wycieczkę, „zahaczamy” jeszcze o Split. Jest to oczywiście mocno skrócony plan, ale daje przedsmak tego, co czeka nas na miejscu!

Popularne