Nad morzem Turystyka zagraniczna Wakacje za granicą

4 powody, dla których warto uprawiać turystykę kulturową w Chorwacji.

Chorwacja wielu osobom znana jest jako miejsce najlepsze do typowego nadmorskiego wypoczynku, kiedy to możemy wylegiwać się na plaży, od czasu do czasu zażywać kąpieli morskich. Niewielu jednak wie, że w Chorwacji znajduje się wiele zabytków dziedzictwa kulturowego, a także liczne pozostałości po czasach starożytnych i wczesnego średniowiecza. Sprawdź, co dla ciebie przygotowaliśmy w naszym zestawieniu.

Hum to malutkie miasteczko znajdujące się na Półwyspie Istria. Mieści się w nim kościół parafialny z 1802 roku, a także kościół romański pochodzący z XII wieku. W mieście znajduje się także muzeum, którego obecna postać jest tą zachowaną z XI wieku.

HUM (3) HUM (2) HUM (1)

Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić Chorwację jest amfiteatr w Puli. Jest to najcenniejsza i zarazem najlepiej zachowana pozostałość jeszcze z czasów rzymskich. Został on wybudowany w I wieku n.e. i został osławiony ze względu na odbywające się tam walki gladiatorów. W jego wnętrzu zmieścić się mogło jednocześnie 20 tysięcy widzów. To powoduje, że ta budowla jest szóstym pod kątem wielkości amfiteatrem z czasów rzymskich istniejącym na świecie.

PULI (2) PULI (1)

Innym powodem, dla którego warto odwiedzić Chorwację jest Zagrzeb. To miasto znajduje się na Szlaku Podziemnych Tajemnic, Szlaku Dworskich Willi, a także Szlaków Powozów Pocztowych. Jest to jedno z najstarszych miast środkowej Europy i przez wielu uważane za najbardziej zielone – to ze względu na ogromne połacie różnorodnej roślinności znajdującej się na terenie miasta. Warto jest zobaczyć tutaj najwyższą budowlę sakralną w Chorwacji, czyli Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wybudowaną w stylu gotyckim. Jest najstarszą budowlą z listy najwyższych kościołów świata, a jej dwie wieże sięgają 105 metrów wysokości.

Zagrzeb (2) Zagrzeb (3)

Czwartym powodem, dla którego warto odwiedzić Chorwację, jest Północna Dalmacja. To tam znajduje się prawdziwa perełka, czyli największa latarnia morska na Adriatyku. Punta Bjanka mierzy 42 metry wysokości i jest usytuowana w miasteczku Veli Rat. W tym regionie znajduje się także najmniejsza katedra na świecie. Mieści się ona w miejscowości Nin. Obiekt pochodzi z IX wieku. W tym miejscu znajduje się także pierwsza chorwacka katedra, która została wybudowana w VI wieku. Katedra św. Anselma jest ciekawym obiektem, w którym doskonale można zobaczyć, w jaki sposób budowano pierwsze obiekty sakralne na początku średniowiecza. W tym miejscu polecamy także odwiedzenie starego miasta Zadar. To tam znajdują się pierwsze i zarazem niepowtarzalne organy morskie w Europie. Są to jedne z najstarszych instrumentów tego typu na świecie. Dźwięk z nich wydobywany jest jedynie za pomocą wiatru i fal, które uderzają o skały.

Veli Rat (2) Veli Rat (3) Veli Rat (4) Veli Rat (5)

Fot. Pinterest.

Popularne