Turystyka w polsce Wakacje w polsce

Zabytkowy Kraków.

Wcześniejsza stolica Polski dostarcza wielu ciekawych miejsc, które z pewnością warto zobaczyć. Dziś, pomimo tego, że Kraków jest licznie oblegany przez turystów, to jednak w dalszym ciągu każdy szanujący się Polak powinien poświęcić kilka dni na jego dokładne zbadanie.

Kraków praktycznie całą dobę tętni życiem, co z pewnością nie wpływa pozytywnie na wypoczynek zwłaszcza w przypadku osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Warto jednak rozpocząć zwiedzanie tego miasta właśnie od miejsca najbardziej gwarnego, w którym to znajduje się wiele ciekawych atrakcji praktycznie pod ręką. Spacer po krakowskim rynku zawsze dostarcza wielu atrakcji, gdyż oprócz zabytków takich jak Sukiennice, Kościół Mariacki, czy Wieża Ratuszowa, często organizowane są tutaj różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, w których warto wziąć udział. Oprócz tego w okolicach rynku znajduje się Kościół św. Wojciecha, a także liczne zabytkowe kamienice, które z pewnością przypadną do gustu turystom doceniającym ich walory architektoniczne. Rynek krakowski to doskonałe miejsce na zrobienie zakupów. Można tu kupić najróżniejsze pamiątki, które będą nam się kojarzyć z Krakowem. Najlepszym do tego miejscem są oczywiście Sukiennice, które od wieków już spełniają doskonale swe funkcje handlowe.

Zabytkowy Krakow (7) All rights reserved except those specifically granted herein. Contact Samir ?eligija at +38761905662 or samir.celigija@gmail.com to inquire about any reproduction of this image.Canon EOS 5D Mark II @ ISO: 100 & 25.0 s 17.00 - 40.00 mm@17.00 mm & f/8.0 DxO Optics Pro 8 Zabytkowy Krakow (6) Zabytkowy Krakow (4)

Kolejnym punktem naszej wycieczki po Krakowie winien być Zamek na Wawelu. Zamek Królewski pozwala na odbycie niesamowitej podróży w dzieje historii Polski. Zamek pomimo licznych przebudów, a także i pożarów często zmieniał swój kształt. Jednak dzięki pracom konserwatorskim powrócił do dawnego blasku i chwały. Warto również wspomnieć o tym, że Wawel od 1978 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oprócz zamku na Wawelu znajduje się także katedra, która słynie z tego, iż jest największą w Polsce nekropolią królewską. Oprócz królów mieszczą się tutaj również szczątki krakowskich biskupów, a także ludzi, którzy najbardziej przysłużyli się ojczyźnie. Katedra zewsząd otoczona jest kaplicami. To w nich tworzone były wspaniałe mauzolea przez królów i magnatów polskich. Należy tutaj wymienić renesansową Kaplicę Zygmuntowską, Kaplicę Wazów, czy chociażby Kaplicę Zebrzydowskiego. W tym miejscu znajdują się również szczątki wieszczów narodowych – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Zabytkowy Krakow (9) Zabytkowy Krakow (11) Zabytkowy Krakow (3)

Jednym z bardziej osławionych obiektów zabytkowych w Krakowie jest Barbakan. W Europie jest jedynie kilka budowli o podobnych walorach. Barbakan charakteryzuje nietypowa konstrukcja i co najważniejsze jest ona zachowana w bardzo dobrym stanie. Został on wybudowany na przestrzeni lat 1498-1499. Miał na celu umocnić północny odcinek fortyfikacji Krakowa. Połączony jest on z Bramą Floriańską. W jego wnętrzu znajdują się liczne otwory strzelnicze, doskonałe punkty obserwacyjne, a wokół obiektu rozciąga się głęboka fosa. Jest to doskonały przykład średniowiecznej budowli o charakterze militarnym.

SONY DSC Zabytkowy Krakow (1) Zabytkowy Krakow (2) Zabytkowy Krakow (8)

Fot. Pinterest.

Popularne