Turystyka w polsce W górach Wakacje w polsce

Inaczej niż zazwyczaj, czyli jedziemy do Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Osobom, które chcą aktywnie spędzić wolny wakacyjny z bliskimi, bądź całą rodziną, polecamy wycieczkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która rozciąga się od Częstochowy, poprzez Ogrodzieniec aż po Kraków. Dzięki bardzo urozmaiconemu krajobrazowi, a także białymi charakterystycznymi dla tego regionu ostańcami wycieczka w to miejsce może być bardzo bogata w nowe doświadczenia, a także ogromną wiedzę historyczną. Sprawdź, co może ci zaoferować Jura i dlaczego warto się tam udać.

Jura Krakowsko-Częstochowska pomimo cennych atrakcji przyrodniczych oraz i geologicznych dostarcza przede wszystkim szerokiej wiedzy na temat budowy dawniejszych warowni w Polsce. To właśnie na szlaku od Częstochowy, poprzez Ogrodzieniec aż po Kraków zostały wybudowane liczne warownie, które znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd. Należy w tym miejscu wymienić takie budowle jak Zamek w Olsztynie, Zamek i rezerwat „Ostrężnik”, Zamek w Mirowie, Zamek w Bobolicach, Zamek „Bąkowiec” w Morsku, Gród na Górze Birów w Podzamczu, Podzamcze – ruiny Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, Pałac w Pilicy, ruiny Zamku w Smoleniu, Zamek w Bydlinie, Zamek w Rabsztynie, Zamek w Piaskowej Skale, Zamek w Ojcowie, Zamek w Koszkwi, Wawel. Wszystkie wymienione warownie znajdują się na specjalnej trasie, której przebycie można z powodzeniem zaplanować w taki sposób, aby odwiedzić poszczególne zabytki nie wykorzystując do tego żadnego środka transportu, tylko własne nogi. Oczywiście można również skorzystać z roweru, co dla niektórych z pewnością będzie dużym ułatwieniem. Taka wycieczka na pewno na długo zapadnie w pamięć i dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Na trasie z Częstochowy do Krakowa rozlokowane zostały liczne zajazdy, hotele, restauracje, dzięki czemu nawet i mniej wyrwani piechurzy, czy rowerzyści mogą robić częste postoje, zatroszczyć się o prowiant, czy niezbędny ekwipunek.

Jura KrakowskoCzestochowska Zamek w Olsztynie Jura KrakowskoCzestochowska Zamek w Mirowie Jura KrakowskoCzestochowska Zamek w Bobolicach Jura KrakowskoCzestochowska Zamek Ogrodzieniec Jura KrakowskoCzestochwska Zamek w Rabsztynie Jura KrakowskoCzestochowska Zamek w Ojcowie

Należy także wspomnieć o tym, że na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się doskonałe warunki do uprawiania wspinaczki. Najpopularniejsze centra wspinaczkowe to chociażby Skały Rzędkowickie, Kroczyckie, Podlesickie, a także Dolinki Krakowskie. W tym miejscu popularne są także Ostańce, o których z pewnością każdy słyszał – to jest Maczuga Herkulesa w Piaskowej Skale, Brama Krakowska w Ojcowie, czy Okiennik Wielki w Skarżycach.

Jura KrakowskoCzestochowska Maczuga Herkulesa Jura KrakowskoCzestochowska Dolinki Krakowskie

Oprócz wcześniej wspomnianego Szlaku Orlich Gniazd należy także wymienić inne szlaki turystyczne, które przebyć można zarówno pieszo, rowerowo, jak i w niektórych przypadkach konno. Tu na uwagę zasługują czerwony – Szlak Orlich Gniazd, niebieski – Szlak Warowni Jurajskich, czerwony – Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, pomarańczowy – Transjurajski Szlak Konny.

Jura KrakowskoCzestochowska Szlak Orlich Gniazd Jura KrakowskoCzestochowska Szlak Warowni Jurajskich Jura KrakowskoCzestochowsk Transjurajski Szlak Konny

Fot. Pinterest.

Infotrip.pl

Gdzie na wakacje? Szukasz ciekawego miejsca, atrakcji turystycznej? Czytaj blog turystyczny Infotrip.pl

Popularne