Osobom, które chcą aktywnie spędzić wolny wakacyjny z bliskimi, bądź całą rodziną, polecamy wycieczkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która rozciąga się od Częstochowy, poprzez Ogrodzieniec aż po Kraków. Dzięki bardzo urozmaiconemu krajobrazowi, a także białymi charakterystycznymi dla tego regionu ostańcami wycieczka w to miejsce może być bardzo bogata w nowe doświadczenia, a także ogromną wiedzę historyczną. Sprawdź, co może ci zaoferować Jura i dlaczego warto się tam udać.
Jura Krakowsko-Częstochowska pomimo cennych atrakcji przyrodniczych oraz i geologicznych dostarcza przede wszystkim szerokiej wiedzy na temat budowy dawniejszych warowni w Polsce. To właśnie na szlaku od Częstochowy, poprzez Ogrodzieniec aż po Kraków zostały wybudowane liczne warownie, które znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd. Należy w tym miejscu wymienić takie budowle jak Zamek w Olsztynie, Zamek i rezerwat „Ostrężnik”, Zamek w Mirowie, Zamek w Bobolicach, Zamek „Bąkowiec” w Morsku, Gród na Górze Birów w Podzamczu, Podzamcze – ruiny Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, Pałac w Pilicy, ruiny Zamku w Smoleniu, Zamek w Bydlinie, Zamek w Rabsztynie, Zamek w Piaskowej Skale, Zamek w Ojcowie, Zamek w Koszkwi, Wawel. Wszystkie wymienione warownie znajdują się na specjalnej trasie, której przebycie można z powodzeniem zaplanować w taki sposób, aby odwiedzić poszczególne zabytki nie wykorzystując do tego żadnego środka transportu, tylko własne nogi. Oczywiście można również skorzystać z roweru, co dla niektórych z pewnością będzie dużym ułatwieniem. Taka wycieczka na pewno na długo zapadnie w pamięć i dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Na trasie z Częstochowy do Krakowa rozlokowane zostały liczne zajazdy, hotele, restauracje, dzięki czemu nawet i mniej wyrwani piechurzy, czy rowerzyści mogą robić częste postoje, zatroszczyć się o prowiant, czy niezbędny ekwipunek.
Należy także wspomnieć o tym, że na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się doskonałe warunki do uprawiania wspinaczki. Najpopularniejsze centra wspinaczkowe to chociażby Skały Rzędkowickie, Kroczyckie, Podlesickie, a także Dolinki Krakowskie. W tym miejscu popularne są także Ostańce, o których z pewnością każdy słyszał – to jest Maczuga Herkulesa w Piaskowej Skale, Brama Krakowska w Ojcowie, czy Okiennik Wielki w Skarżycach.
Oprócz wcześniej wspomnianego Szlaku Orlich Gniazd należy także wymienić inne szlaki turystyczne, które przebyć można zarówno pieszo, rowerowo, jak i w niektórych przypadkach konno. Tu na uwagę zasługują czerwony – Szlak Orlich Gniazd, niebieski – Szlak Warowni Jurajskich, czerwony – Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, pomarańczowy – Transjurajski Szlak Konny.
Fot. Pinterest.