Agroturystyka Turystyka w polsce W górach

Piękny, praktyczny, wytrzymały… po prostu papierowy rower!

rower papierowy

Rower z papieru kojarzy się tylko z modelami lub grami dla dzieci. Przecież niemożliwe jest, żeby z kartonu stworzyć rower, na którym można jeździć po mieście. A jednak! Izraelski projektant Izhar Gafni stworzył pojazd w całości wykonany z kartonu!

Inspiracja przyszła z…

Ust jego znajomego, który stwierdził, że prawdziwa rewolucja zaszłaby, gdyby stworzono kajaki z papieru (źródło: Fastcodesign). Designer wziął sobie te słowa do serca i postanowił zrobić coś w kierunku ekologii. Wybór padł na rower, który zostałby w całości wykonany z kartonu. Problemów było kilka. Wątpliwości obejmowały wytrzymałość kartonu na ciężar dorosłego człowieka, a także warunki pogodowe. Sam projekt powstawał trzy lata. Dwa ostatnie to intensywne wdrażanie coraz to nowych pomysłów, dzięki którym karton zyskałby niesamowitą wytrzymałość. W tym czasie Gafni opatentował wiele pomysłów dotyczących układania kartonu w plastry miodu. Wszystkie patenty zostały rozpatrzone pozytywnie. Po długim czasie pomysł się opłacił. Analiza budowy oraz odpowiednie ułożenie kartonu pozwoliły na stworzenie działającego roweru. Sam projektant przyznaje, że był to największy problem. Ostatecznie odkrył, że papier może być naprawdę wytrzymały, „jeśli będzie w odpowiedni sposób traktowany” (źródło: Fastcodesign).

rower papierowy
rower z papieru

Co z pogodą?

To był najmniejszy problem według Izhara Gafniego. Deszcz i śnieg rzeczywiście mogłyby sprawić, że karton by zmiękł, ale właśnie dlatego rower został pokryty naturalnym impregnatem i farbą. Dzięki temu sprzęt jest nie tylko odporny na warunki zewnętrzne, ale także pięknie się prezentuje. Pierwszy projekt jest biały, ale projektant zapowiada, że rowery będą produkowane w różnych wariacjach, nawet kilkukolorowych. Ze strony przyszłych użytkowników wypływają obawy dotyczące konserwacji rowerów, ale i tu nie ma się czego lękać. Wystarczy naturalny impregnat. Co innego traktowanie roweru – trzeba będzie założyć, że wymaga on więcej ostrożności niż jego stalowi poprzednicy. Karton jest wytrzymały i łatwo się nie gniecie, ale jednak będzie delikatniejszy,

Produkujemy!

Sam projekt i jego innowacyjność zachwyciły ludzi na całym świecie. Nie tylko ekologów, ale także sportowców. Rower ma być o wiele lżejszy niż ten ze stalową ramą, a ponadto tańszy. Model dla dorosłego człowieka będzie kosztował 12 dolarów, dla dzieci połowę taniej. Ponadto będzie o wiele łatwiej go przenosić czy dostosowywać do panującej mody. Wiele osób twierdzi, że pomysł jest nie tylko innowacyjny, ale także, że przyjmie się na całym świecie. Jego produkcja ruszy już niebawem.

Popularne