Turystyka zagraniczna Wakacje za granicą

5 powodów, dla których warto odwiedzić Budapeszt.

Budapeszt, będąc stolicą i zarazem największym miastem Węgier, skupia w sobie szereg ciekawych zabytków, obok których z pewnością nie można przejść obojętnie. Zobacz, co dla ciebie wybraliśmy w naszym zestawieniu na powakacyjny wypad do Budapesztu.

Budapeszt jest uznawany za jedną z najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Leży nad Dunajem. Formalnie został założony pod koniec wieku XIX. Jest to gigantyczny ośrodek kulturalny. Znajdują się tutaj liczne teatry, galerie, muzea, a także i ośrodki naukowe.

Pierwszym miejscem, które polecamy turystom do odwiedzenia w Budapeszcie, jest Zamek Królewski w Budzie. Dzisiejszy wygląd zamku nie jest wierny oryginałowi. To, co zostało zniszczone, bądź też uszkodzone w czasie wojny, zostało odbudowane, jednakże wiele elementów zamków uproszczono, a niektórych w ogóle nie odbudowano. Obecnie w zamku znajdują się liczne muzea. My polecamy zwiedzenie muzeum historycznego Budapesti Torteneti Muzeum. Należy nadmienić, że zamek bardzo okazale prezentuje się nocą zwłaszcza z drugiego brzegu Dunaju.

5 powodow, dla ktorych warto odwiedzic Budapeszt (4)

Kolejnym obiektem, który warto zobaczyć (został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury), jest Aleja Andrassyego. Aleja łączy Plac Elżbiety z Placem Bohaterów. Wzdłuż alei dostrzec można liczne budynki, które wraz z nią zostały wpisane na listę UNESCO. Wśród nich znajduje się także gmach opery węgierskiej. Podróżując aleją warto także zahaczyć o jedno z reprezentacyjnych muzeów Budapesztu Terror Haza.

5 powodow, dla ktorych warto odwiedzic Budapeszt (3)

Będąc w Budapeszcie wielu turystów uwielbia spędzać wolny czas w przepięknych parkach. Odwiedzają oni przede wszystkim parki na Wyspie Małgorzaty, na wyspie Obudai, a także parki Nepliget, czy Varosliget.

5 powodow, dla ktorych warto odwiedzic Budapeszt (7)

Budapeszt, jako jedna z niewielu stolic na świecie, jest miastem uzdrowiskowym. To dlatego wielu turystów przybywa tutaj w celach uzdrowiskowych. W czasie pobytu korzystają oni z licznych źródeł termalnych i mineralnych. Na terenie miasta znajduje się dziesięć łaźni leczniczych. Znaczna ich część to zabytki architektury i świetna atrakcja turystyczna. Przykładem tego jest chociażby Łaźnia Szechenyiego. To największy kompleks basenów i term w Europie. Jego wody są bardzo bogate w sód, a także magnez i wodorowęglan wapnia. Osoby będące w tym miejscu podkreślają, iż doskonale ono wpływa na wszelkiego rodzaju dolegliwości stawów, nerek, żołądka, a także woreczka żółciowego. Innymi obiektami znanymi z właściwości leczniczych są Łaźnie Rudas, Gellerta, a także św. Łukasza. Ta ostatnia jest jedną z najstarszych łaźni budapesztańskich.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostatnią naszą propozycją jest przepiękna Bazylika św. Stefana w Budapeszcie. Jest to gigantyczna budowla sakralna mogąca pomieścić do 8,5 tysiąca wiernych. Zważywszy na warunki terenowe (bliskość Dunaju) fundamenty bazyliki musiały zostać znacznie wzmocnione, co spowodowało, że pod kościołem znajduje się ogromna trzypiętrowa piwnica wielkością odpowiadająca rozmiarowi bazyliki na powierzchni. Ponadto we wnętrzu bazyliki znajduje się zmumifikowana prawica św. Stefana.

5 powodow, dla ktorych warto odwiedzic Budapeszt (6)

Fot. Pinterest.

Popularne