Agroturystyka Turystyka w polsce W górach Wakacje za granicą

Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim

Zimowe atrakcje

Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu niedoceniana, a wręcz pomijana w wyjazdowych planach. Na zimę czekają przede wszystkim zapaleni narciarze, ale czy ze śnieżnych uroków mogą korzystać wszyscy? Oczywiście, że tak! Zapraszamy na pogranicze polsko-słowackie, które do zaoferowania ma znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Dzięki marce Carpathia, której ideą jest ukazanie piękna i wyjątkowości kultury i przyrody Karpat, możemy te tereny poznać jeszcze lepiej.

Popatrzmy na góry, pogórza i zimę przez nieco inny pryzmat: przez pryzmat nowych możliwości, które się przed nami otwierają. Zapewne nie raz wędrowaliśmy szlakami latem, kiedy wokół nas było zielono, a powietrze pachniało słońcem. Być może też zdarzyło nam się obejrzeć wschód słońca nad pagórkami pokrytymi jesienną mgłą. Może zatem czas, aby zdecydować się na wędrówkę zimą? Wiele szlaków jest wtedy dostępnych i nawet początkujący piechurzy znajdą coś odpowiedniego dla siebie. W Beskidzie Wyspowym można na przykład udać się na Luboń Wielki, najlepiej niebieskim szlakiem, natomiast w Bieszczadach powitają nas zimowe połoniny i pokryta lodem i śniegiem Chatka Puchatka – najwyżej położone schronisko w tych górach. Wystarczy odpowiednie ubranie, termos z gorącą herbatą, rakiety śnieżne lub raki (nie muszą być profesjonalne, wystarczą tzw. „raczki”) i – w drogę!

Narciarze także nie mają na co narzekać – na pograniczu polsko-słowackim znajduje się wiele wyciągów oraz tras dla narciarzy biegowych. Warto wspomnieć o stosunkowo „młodym” szlaku, jedenastokilometrowym, który został wytyczony z Obidowej na Turbacz – najwyższy szczyt Gorców. Skorzystać z niego mogą zarówno amatorzy, jak i profesjonalni biegacze: wielokrotnie przemierzała go mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk. Przy jego wytyczaniu współpracowały ze sobą polskie i słowackie jednostki: Gmina Nowy Targ oraz słowacka Závažná Poruba. Wiele tras na biegówki znajduje się w całym Beskidzie Niskim, na krótsze i dłuższe spacery na nartach można udać się w okolicy Krynicy, Tylicza czy Wysowej. Także po stronie słowackiej nie brakuje tego typu atrakcji: ciekawe tereny znajdziemy nie tylko w wysokich partiach Tatr, narciarzy biegowych zapraszają też Małe Karpaty, Biele Karpaty czy też Kysucké Beskydy. Niesamowite warunki zapewniają też szlaki wiodące graniami, np. Wielkiej Fatry.

Zimowe atrakcje

Nie zapominajmy jednak o najbardziej popularnym narciarstwie – zjazdowym. Mniej ekstremalne trasy dostępne są niemalże wszędzie na pograniczu polsko-słowackim: Bieszczady i Beskidy mają do zaoferowania krótkie, ale niezwykle malownicze trasy, jednak najwięcej amatorów białego szaleństwa wciąż przyciągają Tatry. Najbardziej popularny w Polsce Kasprowy Wierch i Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska oddają do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów kilkanaście kilometrów tras o różnych stopniach trudności i dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Najdłuższą, ponad pięciokilometrową trasą może się jednak poszczycić słowacka Tatrzańska Łomnica oraz ośrodek Jasna, z trasą wiodącą spod szczytu Chopoka. Wiele ośrodków narciarskich oferuje nie tylko aktywny wypoczynek na stoku, ale też atrakcje innego typu: koncerty, festiwale, możliwość skorzystania ze SPA, basenów krytych czy też basenów termalnych: wyjazd na narty to także okazja do zregenerowania sił.

Zimowe atrakcje

Zima nie jest sezonem, który należy przysłowiowo „przespać”. Jest to piękna pora roku, pozwalająca odkryć dobrze znane tereny na nowo. Przysypane śniegiem ścieżki, lasy i wiejskie chaty wyglądają zupełnie inaczej niż latem, otoczone zielenią. Sporo jest możliwości spędzenia wolnego czasu zimą – bardziej aktywni mogą całymi dniami objeżdżać stoki narciarskie, a bardziej bierni koneserzy zimowych uroków: spędzić czas w górskiej chacie, w cieple kominka.

CARPATHIA to coś więcej niż marka terytorialna, to sposób myślenia o Karpatach. Przyłącz się do nas, aby współtworzyć gospodarczy znak jakości Karpat, który skupia najlepsze produkty, atrakcje i usługi o charakterze karpackim.

Więcej informacji o CARPATHII uzyskasz:

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska

www.karpacki.pl

www.visitcarpathia.com

www.wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com

Zimowe atrakcje

Popularne