Zabytki są to rzeczy nieruchome i ruchome, które zostały uznane za szczególnie ważne dla kultury, społeczeństwa. Niosą z sobą przekaz, posiadają ciekawą historię. Z reguły są to pałace, zamki, kościoły, cerkwie, parki, starówki, czy stanowiska archeologiczne. W każdym województwie naszego kraju odnaleźć można różne zabytki. Każdy znajdzie coś dla siebie – może nawet nieopodal swojego miejsca zamieszkania.
Z całą pewnością bardzo interesującym zabytkiem, który każdy powinien odwiedzić, jest Zamek krzyżacki w Malborku. Jest to budowla, której wielkość oraz wygląd zapierają dech w piersiach. Zamek od roku 1804, kiedy to został uznany za zabytek, jest poddawany stałym odnowom, dzięki czemu dziś wygląda naprawdę wspaniale. Zamek krzyżacki w Malborku został wzniesiony w XIII wieku i od tamtego czasu był cały czas rozbudowywany. W związku z tym dziś jest to duży kompleks budowli, których zwiedzenie zajmuje sporą część czasu. Zwiedzanie umilą wycieczki po wnętrzu zamku, gdzie podziwiać można nie tylko różne przedmioty, ale i architekturę. Zabytek ten jest usytuowany nad Nogatem, dzięki czemu całość wygląda niezwykle malowniczo.
Osoby o mocniejszych nerwach mogą odwiedzić również miejsca martyrologii. Jednym z nich jest Muzeum Pamięci Narodowej w Sztutowie w województwie pomorskim, które leży na terenie obozu koncentracyjnego Stutthof. Obecnie miejsce to zostało odrestaurowane, a po nim oprowadzają przewodnicy. Dużą część historii obozu poznać można czytając opisy znajdujące się na poszczególnych obiektach. Wycieczka po tym miejscu jest intersująca i bardzo uświadamiająca, jednak nie dla każdego. Miejsce to bowiem, ze względu na swoją historię, może wywoływać nieprzyjemne uczucia. Niemniej warte jest odwiedzenia.
Do zabytków w Polsce zaliczają się również miejsca takie jak parki narodowe lub ich części. Jednym z nich jest Puszcza Białowieska. Na swe odznaczenie zasłużyła sobie nienaruszoną przyrodą, ekosystemami, które pozwoliły na przetrwanie występujących tam dawniej różnych gatunków roślin i zwierząt. Jest to przykład niezwykłej naturalności, bowiem działalność człowieka w tym rejonie jest znikoma.
Dużą część zabytków stanowią te o charakterze sakralnym. Przykładem są Śląskie Kościoły Pokoju mieszczące się w Jaworze i Świdnicy. Obiekty te mają znaczenie historyczne bowiem wiążą się z pokojem westfalskim. Odznaczają się budowlą drewnianą oraz ryglową. W środku jeden z nich jest pełny cennych malowideł, drugi zaś jest bogato zdobiony.
Osoby, które interesują się zabytkami, winny odwiedzić starówki miast, które obfitują we wspaniałe budowle, które zaskakują swymi rozwiązaniami architektonicznymi, zdobieniami. Zwykle jest to cały kompleks budowli, których nie sposób dokładnie obejrzeć podczas króciutkiego pobytu. Warto zatem poświęcić im nieco więcej czasu.
Fot. Pinterest.