Agroturystyka Turystyka w polsce Wakacje w polsce

Spacer śladami nietypowych pomników w Poznaniu

Czy wiesz, że największa poznańska pyra waży 5 ton, najdziwniejsza rzeźba w mieście ma obcięte nogi, a autorem pomnika glinianego człowieka jest artysta, które prace są tak kontrowersyjne, że znalazły się tylko w trzech miastach na świecie? Zobacz, czego jeszcze nie wiesz na temat Poznania i poznaj jego najciekawsze pomniki.

Szlak tropem pozańskich rzeźb może być świetnym pomysłem na wycieczkę po Poznaniu. 
Poznaj Pomnik Pyry, Pomnik Golema, Nie-Pomnik, Obszar Obrazów Efemerycznych oraz inne poznańskie pomniki, które sami mieszkańcy nazywają „dziwnymi” – zachęcają pracownicy sieci AccorHotels.

Pomnik Golema w Poznaniu

Pomnik 2,5-metrowego „przemieszczającego się” golema znajduje się przed budynkiem Muzeum Narodowego. Jego autorem jest David Černý, czeski artysta znany przede wszystkim z prowokacji artystyczno-religijnych organizowanych na terenie Czech i skandalu, jaki wywołał w Bielsku-Białej, wystawiając rzeźbę Saddam Hussein Shark. Przedstawia ona irackiego polityka w slipach kąpielowych zanurzonego w akwarium dla rekinów, ze związanymi rękami oraz sznurem na szyi. Kontrowersyjność dzieł Černego jest jednym z powodów, dla których Poznań jest dopiero trzecim miastem (po Pradze i Libercu), w którym stanęła jego rzeźba. Władze miasta poprosiły jednak, aby pomnik pozbawiony był charakterystycznej dla artysty ironii i nie obrażał niczyich uczuć religijnych. Golema łączy z Poznaniem Jehuda Löw ben Bekalel – praski rabin urodzony w Ha Kehillat szel Pozna, żydowskiej dzielnicy miasta – który według legendy stworzył pierwszego glinianego człowieka.

Poznański Nie-Pomnik

To postmodernistyczny pomnik dekonstrukcyjny autorstwa Norberta Sarneckiego, który znaleźć można w Parku im. Dąbrowskiego. Składa się z trzech rozrzuconych obok siebie części: rzeźby mężczyzny kroczącego z rękami w kieszeniach, uciętej na wysokości goleni, postumentu z resztą nóg oraz cokołu z napisem Lector, si monumentum requiris circumspice, co oznacza „Czytelniku, szukasz pomnika – rozejrzyj się wokół”. Kilka miesięcy po odsłonięciu elementy pomnika zostały rozdzielone ogrodzeniem, co nadało mu nowy wyraz, jednak obecnie znajdują się po jednej stronie. Sam artysta twierdzi, że jego praca ma zainteresować mieszkańców tematem rzeźb, na które zwykle nie zwracamy uwagi, a także zwrócić uwagę na błędy popełniane podczas projektowania przestrzeni miejskiej. Podkreśla jednak, że każdy powinien zinterpretować dzieło na swój sposób.

Obszar Obrazów Efemerycznych

Ulokowana między Akademią Muzyczną a Mostem Uniwersyteckim praca Jana Berdyszka – Obszar Obrazów Efemerycznych – ma uświadamiać przechodniom przemijalność i krótkotrwałość tego, co znajduje się w ich otoczeniu. Dzieło składa się z siedmiu szklanych prostokątów zamocowanych na metalowych stelażach. Każdy z nich ma inny kolor, stopień przezroczystości oraz kąt nachylenia, co umożliwia obserwowanie przestrzeni w zróżnicowany sposób. Instalacja jest symbolem dynamicznie zmieniającego się miasta oraz niepowtarzalności doświadczeń jego mieszkańców. Inne prace Jana Berdyszka znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Zaledwie kilka kroków od Obszaru Obrazów Efemerycznych zlokalizowane są najlepsze hotele w Poznaniu, np. hotel  Mercure Poznań Centrum, które będą świetną bazą wypadową dla miłośników miejskich spacerów.

Inne pomniki w Poznaniu – zobacz je wszystkie

Podczas wizyty w Poznaniu nie można pominąć 5-tonowego głazu w kształcie ziemniaka, czyli Pomnika Pyry zdobiącego Park Jana Pawła II na Wildzie. Kamień z tabliczką „Poznańska Pyra” odsłonięto w 2007 roku z okazji Dni Pyrlandii. Równie interesująca jest rzeźba Neseser autorstwa Macieja Kuraka, którą znajdziemy przed terminalem lotniska na Ławicy. To olbrzymia żółta walizka symbolizująca dynamikę życia oraz nasilające się we współczesnej kulturze problemy z gromadzeniem niepotrzebnych rzeczy. Warto również zwrócić uwagę na modernistycznego Pawia w parku Karola Marcinkowskiego, który pierwotnie wykonany był z betonu, a następnie został odrestaurowany w brązie.

Popularne