Nad morzem Turystyka zagraniczna Wakacje za granicą

Zapraszamy do zwiedzania portugalskiej Madery z Travelzone.pl

Wystarczy zaledwie kilka dni by zwiedzić słynną Maderę – wiecznie zieloną wyspę na Oceanie Atlantyckim.

Funchal w 1 dzień

Niewiele jest stolic europejskich, które można zwiedzić zaledwie w 1 dzień. Funchal, stolica wyspy Madera jest jednym z nich. Wydawać by się mogło, że liczące ponad 100 000 mieszkańców i położone amfiteatralnie na wzgórzach sięgających 1200 m n.p.m. miasto nie jest specjalnie przyjazne turystom i sprawi wiele trudności w poznaniu uroków tego niezwykle osobliwego skrawka Madery. Jednak z pomocą świetnego skomunikowania transportem miejskim, dotarcie do największych atrakcji Funchal nie stanowi żadnego problemu a 1 dzień w zupełności wystarczy aby wchłonąć atmosferę miasta i przesiąknąć lokalnym rytmem dnia codziennego. Istnieje zatem kilka flagowych punktów, które są absolutnie obowiązkowe podczas wizyty w Funchal. Oferty wycieczek na Maderę znajdziesz na Travelzone.pl.

Zona Velha

Najstarsza dzielnica Funchal będąca idealnym przykładem rewitalizacji. Pierwotnie zamieszkana przez osiedlających się tu Portugalczyków, z czasem uległa degradacji stając się miejscem egzystowania najbiedniejszych mieszkańców Funchal. Dzisiaj dzielnica rozkwita pełnym blaskiem. Uliczki i domy zostały odnowione, a żeby nadać pewnego charakteru i sznytu, drzwi budynków zostały pomalowane przez największych światowych artystów, którzy swoim działaniem wpisali się w program rewitalizacji dzielnicy. Dodatkowo tuż obok nadbrzeża utworzono park Almirante Reis i zbudowano kolejkę linową. Główne ulice Zony Velha stały się modnym miejscem zarówno wśród turystów jak i samych mieszkańców. Liczne knajpy i restauracje ulokowane wzdłuż ciągów pieszych stanowią miejsce odpoczynku dla strudzonych turystów.

Mercado dos Lavradores

To targ miejski położony w dzielnicy Zona Velha, który słynie z ogromnego wyboru owoców i ryb. Dziedziniec z 1940 roku okolony dwupiętrowym budynkiem na planie kwadratu podzielony jest na dwie sekcje. Pełno tutaj sprzedawców, turystów i lokalnych mieszkańców pragnących zakupić świeże owoce bądź dopiero co złowione ryby. Warto spróbować przede wszystkim różnych odmian marakui i jednej z najbardziej popularnych ryb na Maderze – tuńczyka.

Wzgórze Monte

To jedno ze wzgórz, okalający Funchal, zaliczane do przedmieść miasta. Rozpościera się stąd wspaniały widok na Funchal z bielonymi domami pokrytymi pomarańczową dachówką. Ponadto na wzgórzu ulokowano wiele atrakcji jak Quinta Jardins do Imperador – piękny ogród otaczający zabytkowy budynek, Igreja Nossa Senhora do Monte – najważniejsza świątynia w Funchal gdzie co roku ściągają tłumy aby tańczyć i śpiewać świętując tym samym patronkę wyspy. Ponadto warto zwiedzić ogrody Monte Palace Tropical Gardens oraz Ogród Botaniczny, z pięknie urządzoną zielenią.

Teleferico

Wycieczka do Funchal nie może obejść się bez przejażdżki kolejką linową Teleferico do Funchal aż na samo wzgórze Monte lub dalej kolejką Teleferico do Jardim Botanico, która kursuje do Ogrodu Botanicznego. Z przeszklonych kabin, które powolnym ruchem pną się w górę tuż nad domostwami mieszkańców Funchal, można niemal zaglądać w okna i obserwować rutynowe codzienne czynności Maderyjczyków. Dwie części kolejki liczą sobie łącznie ponad 5000 m a łączny czas podróży wynosi ponad 30 minut.

Carros do Cesto

Planując powrót ze wzgórza Monte najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z transportu napędzanego przez carreiros, czyli specjalnie ubranych mężczyzn kierujących wiklinowymi saniami. Warto dodać, że cały zjazd odbywa się po normalnie użytkowanych, stromych i krętych drogach, na których tobogany (sanie) mogą osiągnąć prędkość ok 50 km/h. Adrenalina towarzyszące niezwykłemu zjazdowi potrafi przyprawić o szybsze bicie serca a 10 min w wiklinowych saniach z pewnością zostanie w pamięci na długo.

Popularne