Kraje tropikalne

Śląskie kopalnie kuszą atrakcjami.

W ostatnim czasie dostrzec można, iż Śląsk chce promować się już nie tylko jako województwo typowo przemysłowo, ale także atrakcyjne pod kątem turystycznym. Z pewnością każdy z nas dostrzegł w telewizji masę spotów reklamowych promujących tą część Polski. Sprawdź, czy na wakacyjny urlop warto wybrać się właśnie do Śląska, by zobaczyć np. tamtejsze kopalnie wraz z atrakcjami wokół nich zgromadzonymi.

Jedną z najlepszych propozycji jest zabytkowa kopalnia Guido znajdująca się w Zabrzu. Została ona założona w 1855 roku. Po raz pierwszy wówczas rozpoczęto pracę w szybie „Barbara”. Guido jest kopalną unikatową w skali światowej. Nie ma bowiem podobnego wyrobiska w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Turysta odwiedzający szyby kopalni Guido może sam dostrzec, w jaki sposób pracowali górnicy na przestrzeni ostatnich dwóch wieków. Do zwiedzania został udostępnione korytarze podziemne na poziomach 170m i 320m. Na tym pierwszym poziomie przenosimy się w klimat XIX-wiecznej kopalni. Zobaczyć tam można, w jaki sposób funkcjonowała kopalnia. Zrekonstruowano w tych miejscach stajnie końskie, zostały także zorganizowane specjalne wystawy poglądowe, na których ukazano, w jaki sposób wydobywano węgiel, jak wykorzystywano zwierzęta, narzędzia. W tym miejscu została także utworzona specjalna Izba Pamięci, w której zostały zgromadzone eksponaty dotyczące represjonowanych politycznie żołnierzy górników. Są tutaj zebrane dokumenty, mundury, zdjęcia, a także prezentacje multimedialne i filmy. Niższy szyb na poziomie 320m był drążony na przełomie XIX i XX wieku. Szyb ten funkcjonował na podstawie dwóch wyrobisk o łącznej długości około 2,5km. Znajduje się tutaj jedyna w Europie podwieszana kolejka górnicza, która została udostępniona turystom. To właśnie w tym miejscu zostały zgromadzone eksponaty pozwalające wyobrazić sobie jak duże zmiany zaszły w górnictwie od końca XIX wieku aż po czasy współczesne. Turyści mogą zobaczyć na własne oczy jak pracuje kombajn chodnikowy Alpina, bądź też duży kombajn węglowo bębnowy KBW. Należy również wspomnieć, że Guido dostarcza również wielu atrakcji na powierzchni. Można tutaj zobaczyć wieżę szybową, koło o średnicy 5m, szyb kolejowy. Turyści, którzy odwiedzają kopalnię mają możliwość zjazdu pod ziemię górniczą szolą. Na powierzchni również znajduje się plaża, port i latarnia. To specjalna infrastruktura przygotowywana z myślą o turystach.

W kopalni Guido organizowane są liczne imprezy. Praktycznie przez całe wakacje co tydzień spotkać można się z występami znanych gwiazd zarówno muzyki rozrywkowej, kabaretu, muzyki poważnej. To miejsce jest doskonałym przykładem tego, jak rozsądnie można zagospodarować tereny w taki sposób, by nie odstraszały ludzi swym wyglądem, a przyciągały atrakcjami, zapowiedzią dobrej zabawy.

DCIM107GOPRO DCIM107GOPRO Kopalnia Guido Slaskie kopalnie kusza atrakcjami (5) Slaskie kopalnie kusza atrakcjami (3) Slaskie kopalnie kusza atrakcjami (7) Slaskie kopalnie kusza atrakcjami (6) Slaskie kopalnie kusza atrakcjami (4) Slaskie kopalnie kusza atrakcjami (2) Slaskie kopalnie kusza atrakcjami (1)

Fot. Kopalnia Guido.

Popularne