Kraje tropikalne

Pomysł na niezapomniane wakacje – szlakiem zabytków techniki.

Istnieją różne pomysły na to, aby w niekonwencjonalny sposób spędzić czas wolny. Najlepiej zrobić to z pożytkiem zarówno dla siebie, jak i bliskich badając, analizując, uzyskując nowe informacje na temat otaczającego nas świata i procesów w nim zachodzących. Dlatego doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku jest wybranie się na wycieczkę, której celem jest badanie zabytków techniki. Polska może się poszczycić wieloma takowymi eksponatami. Sprawdź, co warto zobaczyć.

Pierwsza naszą propozycją jest zabytkowa stacja wodociągowa Zawada. Do jej budowy przystąpiono na przestrzeni lat 1894-1895. To w tym czasie zostały wybudowane stacje pomp, kotłownie parowe, a także budynki administracyjne. Wówczas zostały także zainstalowane zespoły pompowe, które napędzane były parą, a także kotły do jej produkcji. Stacja została rozbudowana w późniejszych latach, a także była modernizowana. Pierwsza przebudowa miała miejsce w latach 1927-1929. Stację zwiedzać można we wszystkie dni tygodnia. Można tutaj również organizować lekcje. Czas zwiedzania szacowany jest na około 1,5 godziny. Obiekt ten nie pobiera żadnych opłat za zwiedzanie.

Widok_ogolny 1Widok_ogolny 2Widok_ogolny 3

W niedalekiej odległości od wcześniej zaprezentowanego obiektu znajduje się elektrociepłownia Szombierki. Rozpoczęła ona swą działalność w roku 1920, natomiast jej czasy największej świetności przypadały na lata 1939-1944, kiedy to osiągała maksymalną moc 100 MW, co sprawiało, że była jedną z największych elektrowni w Europie. Obiekt niestety nie jest udostępniany turystom do zwiedzania, jednakże ogromne budynki zobaczyć można zza ogrodzenia. Elektrownia robi duże wrażenie.

elektrocieplownia Szombierki elektrocieplownia Szombierki 2 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nasza kolejna propozycja pochodzi z Gliwic, gdzie znajduje się muzeum, w którym znajduje się oddział odlewnictwa artystycznego. W roku 1796 został w Gliwicach uruchomiony drugi na kontynencie piec opalany koksem. Huta wówczas rozpoczęła produkcję gotowych przedmiotów. Odlewy wykonywano zarówno w Gliwicach, jak i w zakładach bliźniaczych w Berlinie i Sayn. Produkcja dotyczyła początkowo armat, ale także i odlewów artystycznych. Po II wojnie światowej hutę przejęły Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych. To w tym miejscu odlano takie znane pomniki jak warszawska Nike, pomnik Wyspiańskiego w Krakowie, czy pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach. Muzeum odlewnictwa funkcjonuje od 1991 roku. Zwiedzać można go od wtorku do niedzieli. Bezpłatnie zobaczyć muzeum można w soboty, natomiast w niedziele przewidziane są 50% zniżki dla rodziców wraz z dziećmi. Grupy szkolne wstęp bezpłatny mają zapewniony w środy i czwartki.

Śmiało można rzec, że najlepszym miejscem do zwiedzania zabytków techniki jest województwo śląskie. To tam narodził się polski przemysł i w tym miejscu dostrzec można to, w jaki sposób rozwijał się on na przestrzeni minionych wieków.

Fot. Pinterest.

Popularne