Kraje tropikalne Turystyka zagraniczna Wakacje za granicą

Indie – kraj kontrastów

indian rupee

Polacy kochają Indie. To kraj niezwykle kolorowy i egzotyczny – kojarzy nam się z pięknymi ludźmi i aromatycznym jedzeniem. Tę miłość wzmogły jeszcze filmy realizowane w wytwórni filmów Bollywood, przedstawiające wyidealizowany obraz tego kraju. Jednak rzeczywistość tego kraju jest zgoła inna od tej znanej z telewizji i kolorowych czasopism.

Indie to bowiem nie tylko radość, taniec i feeria barw. To również rzadko spotykana gdzie indziej bieda. Kraj ten należy również do najbardziej niebezpiecznych na świecie. Dochodzi tam do wielu zamachów, w których często giną turyści. Gospodarka Indii, to głównie rolnictwo. Bogactwem kraju są surowce mineralne, w Indiach wydobywany jest między innymi węgiel kamienny, istnieją pokłady ropy naftowej czy rud żelaza. Mimo ciemnych stron tego egzotycznego kraju, gospodarka Indii stale się rozwija, choć niektórzy eksperci twierdzą, że to dlatego, bo gorzej już być nie może. Walutą Indii jest rupia. To waluta z niezwykle długą i bogatą historią. Stosowano ją już sześć wieków przed Chrystusem, choć wówczas tym słowem określano po prostu wszelkie drobne monety.

Rupią indyjską walutę zaczęto oficjalnie nazywać dopiero w XVI wieku. Waluta ta przetrwała nawet czas dominacji Anglików w Indiach. Monety indyjskie wybijane były nie tylko w okrągłym kształcie, ale też kanciaste. Co ciekawe, rupii nie można wymienić w żadnym polskim kantorze – obowiązujące w Indiach prawo zabrania przewozić tę walutę przez granicę. W Indiach jednak też niełatwo jest ją wymienić. Można to robić tylko w ściśle określonych przepisami sytuacjach. Poza tym wymiany rupii można dokonać jedynie w autoryzowanych kantorach. Jednak, by móc to zrobić, należy wyjaśnić w jakim celu je nabywamy. Indie z pewnością warto odwiedzić. To może być podróż życia, ale należy się do niej starannie przygotować – zapoznać się z realiami życia w Indiach oraz czyhającymi tam zagrożeniami – by przywieźć z podróży tylko miłe wspomnienia.